SHBA: Oferta e Putinit për bisedime, jo diplomaci reale

by admin
Spread the love

Departamenti Amerikan i Shtetit e ka hedhur poshtë ofertën e presidentit rus Vladimir Putin për bisedime me Ukrainën si “diplomaci jo reale”.

Duke folur me gazetarët në Uashington të premten, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha se diplomacia nuk mund të zhvillohet “në tytën e armës”.

“Që të zhvillohet diplomacia, veprimi ushtarak rus në Ukrainë duhet të ndalet dhe forcat ruse duhet të tërhiqen”, tha ai.

“Deri më tani, SHBA-ja nuk kishte parë asnjë tregues se Putini ishte i gatshëm të lejonte suksesin e diplomacisë”, shtoi ai.

Më herët të premten, Kremlini tha se Putini ishte “gati” për bisedime të nivelit të lartë me një delegacion ukrainas në Bjellorusi rreth “neutralitetit” dhe “çmilitarizimit” të vendit. Ukraina kërkoi që bisedimet të mbahen në Poloni. Megjithatë, që atëherë lidhjet janë shkëputur mes dy vende dhe vendimi ka qëndruar në pritje.

This post was published on 2022-02-25 8:28 pm

FM IMAGES

FM IMAGES ALBANIA – Publikon fotografi, satire, aktua;itet, politikë, dokumenta historike, foto të personaliteteve historike, politike dhe kulturore, foto nga Lufta e I dhe II Botërore, foto të qyteteve, dhe ngjarjeve historike.
Copyright © 2021 FMimages®, All Rights Reserved.

Lexo lajme interesante

You may also like