SHBA kërkon 6 javë pezullim të luftimeve në Gaza – Shqip

by admin
Spread the love

Presidenti i SHBA Joe Biden kërkojnë pezullimin me një afat gjashtë-javore të luftimet midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza, si një hap drejt një armëpushimi më të gjatë. Këto deklarata kreu i Shtëpisë së Bardhë i bëri gjatë konferencës me Mbretin Abdullah të Jordanisë.

Biden tha se Shtetet e Bashkuara po punonin me aleatët në rajon për një marrëveshje për të ndalur luftimet, për të lejuar lirimin e pengjeve të Gazës dhe rritjen e ndihmës humanitare.

Përfundimin e kësaj lufte e ka kërkuar edhe mbreti i Jordanisë i cili tha se ne nuk mund të qëndrojmë pranë dhe të lejojmë që kjo të vazhdojë.

Presidenti Biden kundërshton një operacion ushtarak në Rafah pa një plan të besueshëm dhe të zbatueshëm për të garantuar sigurinë dhe mbështetjen për më shumë se një milion civil të strehuar atje.

Klan News

You may also like