SHBA kap armët iraniane nga “aleatët” – Shqip

by admin
Spread the love

Pentagoni njoftoi të mërkurën sekuestrimin e një sasie të madhe armësh iraniane të destinuara për në Jemen muajin e kaluar nga “aleatë perëndimorë” të paidentifikuar, të cilët, sipas një raporti të Wall Street Journal, ishin anëtarë të forcave speciale franceze.

Më shumë se 3,000 pushkë sulmi, 578,000 fishekë municionesh dhe 23 raketa të drejtuara antitank u kapën në një operacion të kryer më 15 janar në Gjirin e Omanit, tha në një deklaratë për shtyp Shefi i Shtabit të Përbashkët të SHBA-së për Lindjen e Mesme (USCENTCOM).

Ai sqaroi se ushtria amerikane e mbështeti operacionin, pa përmendur vendin që vazhdoi me konfiskimin.

Wall Street Journal, duke cituar burime të njohura me këtë çështje, raportoi për një biznes francez.

Ai u krye “përgjatë korsive detare të përdorura tradicionalisht për të kontrabanduar armë nga Irani në Jemen”, sipas deklaratës së ushtrisë amerikane.

Më 6 janar, Marina e SHBA-së kapi një anije peshkimi që mbante 2,116 pushkë sulmi AK-47, të destinuara për rebelët Houthi.

Qeveria e njohur ndërkombëtarisht e Jemenit, e cila mbështetet nga një aleancë ushtarake e udhëhequr nga Arabia Saudite, shpesh akuzon Iranin për armatosjen e Houthit, por Teherani e mohon këtë. /tesheshi.com/

You may also like