SHBA – Biden hedh poshtë pretendimet e Trump për privilegjin ekzekutiv në regjistrat e vizitorëve

by admin
Spread the love

UASHINGTON, 16 shkurt /ATSH-DPA/- Presidenti amerikan Joe Biden ka udhëzuar Arkivat Kombëtare që t’i japin regjistrat e vizitorëve të Shtëpisë së Bardhë në Komitetin e Përzgjedhur të Dhomës së 6 Janarit, duke hedhur poshtë përsëri pretendimet e paraardhësit të tij për privilegjin ekzekutiv në lidhje me dokumentet që mund të hedhin dritë mbi përpjekjen për një kryengritje vitin e kaluar.

Në një letër drejtuar Arkivit Kombëtar, këshilltarja e Shtëpisë së Bardhë Dana Remus tha se Biden kishte hedhur poshtë pretendimet e ish-presidentit Donald Trump se regjistrat e vizitorëve, ku përfshihen ata që vizituan Shtëpinë e Bardhë më 6 janar 2021, i nënshtroheshin privilegjit ekzekutiv dhe se “në kuadër të urgjencës” të punës së komisionit, agjencia duhet t’i ofrojë komisionit materialin brenda 15 ditëve.

Trump nisi procedurat ligjore në tetor për të bllokuar publikimin e dokumenteve të tjera të Shtëpisë së Bardhë, kur Biden mori një vendim të ngjashëm për të mos mbështetur pretendimet e tij për privilegjin ekzekutiv. Gjykata e Lartë në janar urdhëroi që dokumentet t’i dorëzoheshin komitetit, duke rënë dakord me dy gjykata më të ulëta se pretendimi i ish-presidentit për privilegjin ekzekutiv nuk mund të tejkalonte pikëpamjet e presidentit aktual, i cili mbështeti publikimin e tyre. //a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Lexo lajme interesante

You may also like