SHBA, afër një buxheti rekord ushtarak – Shqip

by admin
Spread the love

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së të enjten mbështeti legjislacionin që do të shohë që buxheti i mbrojtjes vitin e ardhshëm të arrijë një rekord prej 858 miliardë dollarësh, 45 miliardë dollarë më shumë se propozimi i Presidentit Joe Biden.

Ligji kaloi me 350 vota pro dhe 80 kundër, duke tejkaluar shumë shumicën e dy të tretave të nevojshme për miratimin e ligjit, i cili më pas do të shkojë për votim në Senat, shkruan Reuters.

Më shumë fonde për zhvillimin e armëve të reja

Ai autorizon 858 miliardë dollarë në shpenzime ushtarake, duke përfshirë një rritje prej 4.6 për qind të pagave për ushtarët, një fond për blerjen e armëve, anijeve dhe avionëve dhe mbështetjen për Tajvanin në mes të përballjes me agresionin kinez dhe Ukrainën që lufton një pushtim rus.

Ligji i jep Ukrainës të paktën 800 milionë dollarë ndihmë ushtarake shtesë vitin e ardhshëm dhe një sërë masash për të forcuar Tajvanin.

Ligji autorizon më shumë fonde për zhvillimin e armëve të reja dhe blerjen e sistemeve, duke përfshirë avionët luftarakë F-35 të Lockheed Martin dhe anijet General Dynamics. /tesheshi.com/

You may also like