SHARM EL SHEIK – Scholz premton 1 miliard euro shtesë për mbrojtjen e pyjeve

by admin
Spread the love

BERLIN, 7 nëntor /ATSH-DPA/ – Gjermania do të dyfishojë fondet e saj për mbrojtjen globale të pyjeve nga 1 miliard euro (1 miliardë dollarë) në 2 miliardë euro, deklaroi kancelari Olaf Scholz në Konferencën Botërore të Klimës COP27 në Egjipt.

”Gjermania do të sigurojë gjithashtu 170 milionë euro për një ”ombrellë mbrojtëse globale” për të zbutur dëmin e shkaktuar nga fatkeqësitë klimatike si thatësirat, uraganet apo përmbytjet, tha kancelarja, sipas një dorëshkrimi të botuar herët.

Të dyja do të financohen duke përdorur fondin vjetor gjerman të klimës, i cili do të rritet nga 5.3 miliardë euro në 6 miliardë euro deri në vitin 2025.

Në fjalimin e tij, Scholz paralajmëroi gjithashtu kundër një “ringjalljeje të energjive fosile” si nafta, gazi dhe qymyri.

“Për Gjermaninë, unë them se nuk do të ketë një gjë të tillë”, tha ai.

Kancelarja përsëriti synimin e Gjermanisë për arritjen e neutralitetit klimatik deri në vitin 2045.

“Jo më pak, por më shumë shpejtësi, më shumë ambicie, më shumë bashkëpunim në kalimin drejt energjisë së rinovueshme është imperativi i kohës sonë. Angazhimet tona të vendosura për mbrojtjen e klimës duhet të pasohen nga veprime po aq të forta”, shtoi ai. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Lexo lajme interesante

You may also like