Serbia do të duhet ta njohë Kosovën! – Shqip

by admin
Spread the love

Serbia do të duhet të njohë disi Kosovën, tha të mërkurën presidenti kroat Zoran Milanoviç, duke shtuar se Beogradi duhet të kuptojë se do të dalë nga “romanca serbo-ruse” si një “dashnore e mashtruar”.

Në Zagreb, në një konferencë për media me presidenten e re sllovene, Natasha Pirc Musar, Milanoviç tha se në Serbi duhet të ndryshojnë “disa gjëra” në mënyrë që ajo të vijë në Perëndim, ku është “e mirëpritur”,.

Situata në Ukrainë është fillimi i fundit të një romance në dukje serbo-ruse, në të cilën Serbia do të kuptojë se është një dashnore e mashtruar”, tha presidenti kroat, duke shtuar se Serbia dhe çështja e Kosovës “e shqetësojnë Rusinë”.

“Rusia po provon diçka me Ukrainën dhe shembulli i Kosovës i del si gjemb në sy. Rusia do të duhet ta njohë Kosovën në një moment ose të pretendojë se e njeh atë në mënyrë që të legalizojë atë që po bën në Ukrainë. Ky është realiteti”, tha Milanoviç.

Ai tha se “nuk ka dashuri” mes Beogradit dhe Moskës, por se është një interes në të cilin Serbia i shërben Rusisë.

Presidenti kroat thotë se Serbia “do të duhet ta njohë Kosovën në një farë mënyre”, dhe politikanët nga Kosova, “miqtë e mi”, do të duhet t’i japin statusin Unionit të Komunave Serbe (ZSO), “për të cilin u pajtuan dhe e nënshkruan”.

“Unë gjithmonë bëj thirrje për njohjen e Kosovës”

Lidhur me deklaratën e tij të fundit se Kosova i është vjedhur Serbisë, ai tha se është fakt, sepse Beogradi nuk është pajtuar me të.

“Serbia mbeti pa Kosovën, nuk e dha vullnetarisht, e humbi në luftë”, tha Milanoviç.

“Unë mund të kisha thënë ndryshe – se Serbia ka mbetur pa Kosovën ose se Kosova është përjashtuar nga Serbia, por mendoj se të gjithë jemi dakord që Kosova ishte pjesë e Serbisë”, tha ai, duke shtuar se nuk ka pse të bindë askënd për angazhimin e tij për shqiptarët e Kosovës.

Ai po ashtu tha se gjithmonë i fton shtetarët e vendeve që nuk e kanë njohur Kosovën.

Ai i është përgjigjur tabloidëve serbë që kanë reaguar pozitivisht ndaj deklaratës së tij për “Kosovën e rrëmbyer” me titullin e serialit humoristik të Larry Davidit “Curb your enthuziazm”.

Atyre nuk do t’u pëlqejë kjo tani, vuri në dukje Milanoviç. /tesheshi.com/

You may also like