“Selfie legjendare”, publikohet fotoja e një piloti amerikan duke fluturuar mbi ‘balonën spiune’ kineze

by admin
Spread the love

Selfie është marrë nga kabina e një avioni spiun U-2, ndërsa udhëheqësit ushtarakë gjurmuan përparimin e balonës në lartësi të madhe mbi SHBA-në kontinentale.

Ndërsa balona fluturoi mbi territorin e SHBA, të paktën dy avionë mblodhën informacion mbi tiparet dhe trajektoren e tij.

Imazhi i publikuar të mërkurën është marrë një ditë përpara se balona të rrëzohej në brigjet e Karolinës së Jugut më 4 shkurt. Fotoja thuhet se ka “fituar status legjendar” brenda Pentagonit.

Një zyrtar tha se balona ishte e gjatë Statuja e Lirisë dhe kishte “një ngarkesë me madhësi të avionit”. Thuhet se balona po fluturonte në 18,200 m në ajër.

Pekini ka pohuar se balona ishte një pajisje moti që doli jashtë kursit. Por Uashingtoni thotë se balona ishte pjesë e një programi të gjerë së inteligjencës kineze.

Zyrtarët u bënë të vetëdijshëm për herë të parë për balonën kur kaloi në hapësirën ajrore të Alaskës më 28 janar. Avionët luftarakë që i përkisnin Komandës së Mbrojtjes së Hapësirës Ajrore të Amerikës së Veriut (NORAD) – një operacion i përbashkët midis SHBA-së dhe Kanadasë – identifikuan objektin e huaj, dhe e rrëzuan.

Përpjekjet e rikuperimit për mbetjet e shpërndara të balonës në Oqeanin Atlantik përfunduan të premten e kaluar.

Pjesët e mbeturinave, përfshirë ngarkesën e tyre, janë gjetur dhe po studiohen, tha zëvendës sekretarja e shtypit e Pentagonit, Sabrina Singh.

You may also like