S’duhet të nënvlerësojmë rolin pozitiv të ShBA-së në dialogun, çështja e liberalizimit është vonuar – Shqip

by admin
Spread the love

Komisioni Parlamentar për Stabilizim Asociim BE-Kosovë ka mbajtur sesionin e dytë të punës, raporton Shqip.

Eurodeputeti austriak Lukas Mandl tha se dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit është dialogu mes dy shteteve dhe jo ndërmjet dy qyteteve.

Sipas tij, është e rëndësishme që Bashkimi Evropian e ndërmjetëson dialogun, ndërsa shtoi se mund të jenë konstruktiv por edhe kritik si po vazhdon dialogu. Madje ai thotë se nuk duhet të nënvlerësohet roli pozitiv i ShBA-së në dialogun

Ai tha se, çështja e liberalizimit është vonuar tej mase.

“Agjenda thotë dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit. E njoh këtë gjuhë shumë mirë, por besoj se ky nuk është dialog mes dy qyteteve. Buhet ta bëjmë të qartë në fillim se është e është dialog mes dy shteteve, shtetit të Kosovës dhe Serbisë”.

“Ne nuk duhet të nënvlerësojmë rolin pozitiv të ShBA-së në dialogun, në mbështetjen e vërtetë të dialogut të ndërmjetësuar nga BE”.

LEXONI EDHE:

Lexo lajme interesante

You may also like