Rusia po bëhet gati… – Shqip

by admin
Spread the love

Rusia ka vendosur më shumë se 94,000 trupa pranë kufirit me Ukrainën dhe mund të jetë duke përgatitur një ofensivë ushtarake në shkallë të gjerë në fund të janarit, tha të premten ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksiy Reznikov, duke cituar burime të inteligjencës.

Reznikov tha se Ukraina nuk do të bënte asgjë që mund të shkaktonte një zhvillim të tillë, por se ishte e gatshme të mbrohej nëse Rusia fillon një sulm.

“Shërbimet tona të inteligjencës po analizojnë të gjithë skenarët, duke përfshirë edhe më të keqin. Ata kanë treguar se ekziston mundësia e përshkallëzimit në shkallë të gjerë nga Rusia. Koha më e mundshme për t’u përgatitur plotësisht për përshkallëzimin është fundi i janarit,” tha Reznikov.

Ukraina ka ngritur alarmin pasi lëvizjet “të mëdha dhe të pazakonta” të trupave ruse në kufirin e saj janë vërejtur javët e fundit, me ministrin e Jashtëm Dmitry Kuleba duke thënë në mënyrë dramatike se “ajo që po shohim tani përgjatë kufirit nuk janë vetëm përforcime ushtarake.”

Ukraina dhe aleatët e NATO-s janë të shqetësuar se konflikti në lindje të Ukrainës mund të shpërthejë në një luftë të vërtetë.

Kievi po ushtron presion mbi BE-në dhe NATO-n për të përgatitur një paketë sanksionesh të ashpra për të dekurajuar Rusinë që të nisë një ofensivë.

“Përshkallëzimi është një skenar i mundshëm, por nuk është i pashmangshëm dhe detyra jonë është ta parandalojmë. Ne duhet ta bëjmë çmimin e përshkallëzimit të papranueshëm për agresorin,” tha Reznikov.

Kremlini iu përgjigj deklaratave të Kievit duke akuzuar Ukrainën për qëllimin e saj të shpallur – kthimin e Krimesë nën kontrollin e tij – një “kërcënim i drejtpërdrejtë” për Rusinë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov dënoi “retorikën agresive” të autoriteteve ukrainase, duke mos përjashtuar mundësinë e operacionit ushtarak të Kievit në lindje të vendit.

Moska i hedh poshtë me vendosmëri akuzat se është e prirur ndaj luftës dhe nga ana tjetër akuzon Ukrainën se paraqet një “kërcënim” për Rusinë dhe se NATO dëshiron të zgjerohet deri në kufijtë e saj.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken paralajmëroi homologun e tij rus të enjten se Moska do të paguante një “çmim të lartë” nëse pushton Ukrainën dhe i kërkoi asaj të gjente një rrugë diplomatike për të dalë nga kriza.

Lavrov, nga ana tjetër, i tha Blinken se Moska do të përgjigjet nëse Ukraina tërhiqej në “lojërat gjeopolitike” amerikane.

Blinken tha gjithashtu se ka një shans të mirë që një takim midis dy presidentëve, Joe Biden dhe Vladimir Putin, të zhvillohet së shpejti.

Kremlini konfirmoi të premten se përgatitjet janë duke u zhvilluar për video-telefonatën e tyre. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like