Rrëshqitje dheu në Brazil/ 40 të vdekur dhe dhjetëra të zhdukur, dyshohet se janë ‘varrosur’ në baltë (foto)

by admin
Spread the love

Të paktën 40 persona kanë humbur jetën ndërsa dhjetëra persona janë zhdukur pasi dyshohet se janë varrosur në baltë.

Përmbytjet dhe reshjet e shiut kanë krijuar situatë kaotike me rrëshqitje dheu të cilat goditën qytetet bregdetare në shtetin e Sao Paulo të Brazilit.

Ekipet e shpëtimit prej ditësh vijojnë të kërkojnë për personat e zhdukur dhe për ti nxjerrë ata nga balta. Shiu i madh ka prekur edhe qytete si Barro do Sahy, Juquehy dhe São Sebastião.

“Po kërkojmë për mamanë time pa e ditur nëse është aty”, tha një banore.

“Në këtë vend një familje e tërë u gjet”, tha një nga ekipi i shpëtimit.

Qindra banorë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

Pamjet në rrjete sociale tregojnë pamje katastrofike tregojnë shtëpi të shkatërruara, rrugë të mbushura me baltë, njerëz që kërkojnë të shpëtojnë disa nga sendet e tyre shtëpiake ndërsa familjarë dhe të afërm janë të angazhuar dhe i janë bashkuar operacionit të shpëtimit për të gjetur ata që janë ende të varrosur në baltë.