Roli i mandarinave kundër zbardhjes së flokëve

by admin
Spread the love

Mandarinat janë ndër agrumet më të shëndetshme dhe më të pëlqyera.

Antioksidantët që gjenden tek mandarinat, ulin kolesterolin e keq dhe largojnë radikalet e lira në organizëm.

Mandarinat janë shumë të pasura me fibra dhe stimulojnë rënien në peshë.

Përveç mbipeshës, konsumi i rregullt i mandarinave ndihmon në ekuilibrimin e tensionit të gjakut.

Vitamina C tek mandarinat ndihmon kundër të ftohurës dhe forcon imunitetin.

Vitamina C luan shumë role në trupin e njeriut dhe një prej tyre është parandalimi i thinjave.

Ekspertët kanë identifikuar disa prej shkaqeve kryesore të zbardhjes së flokëve.

Problemet në ushqyerje

Sipas të dhënave të fundit, mungesat e vitaminës B12, zinkut dhe bakrit shkaktojnë shfaqjen e parakohshme të thinjave.

Këto ushqyes ndihmojnë në procesin metabolik që u jep flokëve ngjyrën natyrale.

Faktori gjenetik

Në shumë raste, faji pas shfaqjes së hershme të thinjave qëndron tek faktori gjenetik. Në këtë rast, thinjat janë realitet i pandryshueshëm.

Ndotja Mjedisore

Ndotja e përditshme që rrezikon flokun e dobëson shumë atë. Këto goditje të njëpasnjëshme shkaktojnë eventualisht zbardhje të flokëve.

Duhani

Radikalet e lira që prodhohen nga pirja e duhanit shkaktojnë stres oksidues që dobëson prodhimin e melaninës dhe nxit zbardhjen e flokut.

Stresi

Tensioni i lartë, stresi dhe ankthi janë ndër shkaqet kryesore të zbardhjes së parakohshme të flokut. Flokët që bien si pasojë e një ndodhie traumatike apo stresuese mund të rriten sërish, por kësaj here të thinjura.

Tiroidja

Ekspertët thonë se njerëzit që vuajnë nga tiroidja kanë tendencën të thinjen përpara kohe.

Si ndihmojnë mandarinat kundër thinjave

Së pari, duhet të dini që thinjat shfaqen kur në organizëm mungojnë ushqyesit kryesorë, pra vitaminat, mineralet dhe antioksidantët. Një prej vitaminave kryesore kundër thinjave është ajo B12 që gjendet me shumicë tek mandarinat. Kjo vitaminë e rëndësishme ndihmon duke ngadalësuar gjithë procesin e thinjave. Vitamina C ndihmon trupin të prodhojë më shumë kolagjen. Vitamina A, e cila gjithashtu gjendet tek mandarinat, ndihmon flokun të jetë më i hidratuar./AgroWeb.org

Lexo lajme interesante

You may also like