Rihanna shfaqi talentin që në fëmijëri

by admin
Spread the love

Vite para se të bëhej një sensacion këndimi dhe stiliste, Rihanna ishte vetëm një vajzë 14-vjeçare që shfaqte aftësinë e saj për kreativitet në vendin e saj në Barbados.

Dizajneri barbadian Anwar Muhammad, 72 vjeçar tha se Rihanna e ndihmonte atë të krijonte stile për një festival rrugor, pasi ajo ishte “thjesht Robyn”.

Edhe në moshë të re, Muhamedi tha se Rihanna ishte ‘e destinuar’ të ishte ‘numri një’.

Muhamedi tha se Rihanna dhe miqtë e saj do të vizitonin studion e tij në Roberts Road, për ta ndihmuar atë të krijojë kostume për Crop Over.

“Të jem i sinqertë nuk do të thoja që kam luajtur një rol të madh në karrierën e saj, por jam ende krenar për të, mendoj se modelet e saj janë jashtë kësaj bote dhe jam thjesht i lumtur që kam parë pamje të atij potenciali gjithë ato vite më parë “, Kujton Anwar.

Anwar u takua me Rihannën 19 vjet më parë ndërsa po merrte fotografi për ditën sportive të shkollës së saj.

“Atëherë unë isha një fotograf duke fotografuar ditën sportive të Combermere. Shikova prapa në tribuna dhe pashë këtë vajzë dhe e pyeta nëse mund ta bëja fotografinë e saj”.

“Kishte vetëm diçka për të, ajo dallohej në turmë. Edhe atëherë ajo ishte e destinuar për numrin një”, kujtoi ai.

Muhammed tha se fëmijët vinin në studion e tij pothuajse çdo ditë, por fokusi dhe përkushtimi i Rihanna -s ndaj projektit e veçuan atë.

“Nëna e saj e linte atë në mëngjes. Ajo nuk ishte Rihanna atëherë, vetëm Robyn, “kujtoi ai” Atë vit ne po bënim një homazh të veçantë për grupin muzikor Krosfyah kështu që ne krijuam kostume”.

Ai vazhdoi, “Ajo ishte gjithmonë e përqendruar, më shumë sesa miqtë e saj që do të luanin, më pëlqeu shumë të punoja me të”.


Një nga kujtimet që Anwar ndau gjithashtu ishte dashuria e Rihanna -s për qershitë që ai këputi për të nga pema e tij frutore.

Qershitë e Barbados, të njohura si qershitë Bajan, më vonë do të bëhen një përbërës kryesor në linjën e saj të kujdesit të lëkurës Fenty.

Rihanna ndau kujtimet e fëmijërisë për vjedhjen e qershive nga pemët e fqinjit të saj gjatë një ngjarje për Fenty Skin në korrik të vitit 2020.

“Qershia Bajan është diçka që unë jam rritur duke vjedhur nga pemët e fqinjëve dhe duke u ngjitur në pemë,” tha ajo.

Rihanna vazhdoi të përshkruajë sesi ajo më vonë zbuloi përfitimet shëndetësore të frutave.

Ajo vazhdoi, “Pastaj kur fillova të zbuloja përfitimet, do të shkoja në shtëpi. Kur kisha një të ftohtë, gjëja e parë që bëni kur keni të ftohtë është të pini një lëng qershie Bajan sepse ka aq shumë vitaminë C në të, madje edhe më shumë se një portokall”.

“Bëhesh më mirë në më pak se 24 orë, pasi e di që vitamina C është një pjesë kryesore e lëkurës së mire”.

E lindur në Shën Michael dhe e rritur në kryeqytetin e Bridgetown, këngëtarja jetoi Barbados deri në moshën 16 vjeçare, kur u zbulua nga producenti amerikan i regjistrimit Evan Rogers.

Rogers e ftoi atë të udhëtonte në Shtetet e Bashkuara për të regjistruar kaseta demo të cilat i dërgoheshin Drejtorit Ekzekutiv të Def Jam Recordings Jay-Z. Me të dëgjuar demonstrimet e saj, Jay-Z ftoi Rihanna-n në audicion për diskografinë.

Jay-Z ishte aq i impresionuar me audicionin e saj sa ai i ofroi adoleshentes një marrëveshje rekord me gjashtë shifra në vend, të cilën ajo e pranoi.

Megjithëse Rihanna arriti famë globale pas publikimit të albumit të saj debutues “Music of the Sun”, ajo gjithmonë ka qëndruar pranë rrënjëve të saj Barbadiane.

Në shtator të vitit 2018, qeveria e Barbados e emëroi atë si ambasadore në vendin ishull të Karaibeve.


You may also like