RIGA – Estonia do të çmontojë ose zhvendosë të gjitha monumentet e mbetura të epokës sovjetike

by admin
Spread the love

RIGA, 4 gusht /ATSH-DPA/ – Të gjitha monumentet e mbetura të epokës sovjetike në Estoni së shpejti do të çmontohen ose do të zhvendosen, sipas kryeministrit të vendit të vogël baltik në kufi me Rusinë.

“E kemi vendosur: monumentet sovjetike duhet të hiqen nga hapësira publike dhe ne do ta bëjmë atë sa më shpejt të jetë e mundur”, theksoi kryeministrja Kaja Kallas.

Se kur dhe në çfarë radhe do të hiqen monumentet individuale varet nga vullneti dhe planifikimi logjistik i një pjese të qyteteve dhe bashkive, shtoi kryeministri.

Sipas Kallas, në Estoni ka ende midis 200 dhe 400 monumente të epokës sovjetike. Pas pushtimit të alternuar të Bashkimit Sovjetik dhe Gjermanisë gjatë Luftës së Dytë Botërore, shteti baltik, së bashku me Letoninë dhe Lituaninë, padashur u bënë pjesë e Bashkimit Sovjetik deri në vitin 1991.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Artikulli paraprakTOKIO- Hyashi: Kina të ndalojë menjëherë manovrat ushtarake rreth Tajvanit

Lexo lajme interesante

You may also like