Rëndohet bilanci i viktimave në Japoni, kërkimet vijojnë ende nën rrënoja pas tërmetit shkatërrimtar

by admin
Spread the love

Numri i të vdekurve në Japoni ka shkuar në 30 persona, ndërsa kërkimet vijojnë ende për të gjetur të tjerë nën rrënoja.

Sipas zyrtarëve të prefekturës Ishikawa, rajoni ku ishte edhe epiqendra e tërmetit 7.5 ballë, ka edhe të tjerë të plagosur.

Tërmeti ra të hënën në orën 16:10 me orën lokale në thellësi prej 10 kilometrash në gadishullin Noto, sipas Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara.

Tërmeti, që ra të hënën në orën 16:10 me orën lokale në thellësi prej 10 kilometrash, shembi ndërtesa, shkaktoi zjarre dhe shkaktoi alarme për cunami deri në Rusinë lindore, duke nxitur urdhra për banorët që të evakuohen në zonat e prekura bregdetare të Japonisë.

Pas tërmetit, autoritetet lëshuan paralajmërime për cunami për banorët e Japonisë perëndimore. Paralajmërimet për cunami lëshohen kur valët priten të jenë deri në 3 metra, ndërsa valë cunami prej rreth 1.2 metrash u raportuan në Wajima City, tha transmetuesi publik japonez NHK.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara, të paktën 31 pasgoditje më të vogla u raportuan pranë rajonit ku goditi tërmeti. Agjencia tha se pasgoditjet mund të vazhdojnë në muajt në vijim.

Të paktën 1,400 pasagjerë janë bllokuar brenda trenave me shpejtësi të lartë më shumë se 10 orë pasi tërmeti tronditi rajonin, raportoi transmetuesi publik japonez NHK.

Të paktën 8,500 personel ushtarak janë në gatishmëri për të ndihmuar në përpjekjet emergjente pas tërmetit, tha Ministri i Mbrojtjes i Japonisë, Minoru Kihara. Zyrtarët shëndetësorë në qytetin Suzu thanë se disa mjekë nuk mund të trajtonin pacientët e plagosur për shkak të rrugëve të dëmtuara.


Top Channel

You may also like