Renditja për “Këpucën e Artë”, Haaland rrëmben kreun

by admin
Spread the love

Erling Haaland ka nisur sezonin në mënyrë të shkëlqyer. Sulmuesi i Manchester City ka realizuar deri tani 18 gola në kampionat me skuadrën e tij të re dhe është ngjitur në krye të renditjes për “Këpucën e Artë” të kontinentit.

Por norvegjezi nuk qëndron i vetëm në krye, pasi ka arritur bashkëkombësin e tij Amahl Pellegrino, që ka shënuar 24 gola me Bodo/Glimt, por kampionati norvegjez është tashmë pranë fundit.

Podiumin e mbyll Robert Lewandowski i Barcelonës, ndërsa i pari në këtë renditje nga Serie A është Victor Osimhen./ Oversport.tv

Renditja

Amahl Pellegrino (Bodo/Glimt)                  36 pikë (24 gola x 1,5 Koeficent)

Erling Haaland (Manchester City)              36 pikë (18 gola x 2 Koeficent)

Robert Lewandowski (Barcellona)            26 pikë (13 x 2)

Bobur Abdikholikov (Energetik-BGU)      26 pikë (26 x 1)

Hugo Vetlesen (Bodo/Glimt)                      24 pikë (16 x 1,5)

Kylian Mbappé (PSG)                                     22 pikë (11 x 2)

Christopher Nkunku (Leipzig)                        22 pikë (11 x 2)

Neymar jr. (PSG)                                              22 pikë (11 x 2)

Alexander Jeremerjeff (Hacken)                              22 pikë (22 x 1)

Hary Kane (Tottenham)                                22 pikë (11 x 2)

Foto: Manchester City, Twitter

Lexo lajme interesante

You may also like