Rama për Sky News: Shqipëria ende në pritje të një ndjese nga qeveria britanike, pas deklaratave të Braverman

by admin
Spread the love

TIRANË, 11 nëntor /ATSH/ – Kryeministri Edi Rama deklaroi për transmetuesin Sky News se Shqipëria është ende në pritje të një ndjese nga qeveria britanike, pas deklaratave të ministres së Brendshme, Suella Braverman për ”pushtimin” e BM-së nga emigrantët shqiptarë.

Sky News: Ju keni parë dhe keni dëgjuar retorikën britanike për çështjen e emigrantëve shqiptarë, për ”pushtimin” e vendit nga shqiptarët e përfshirë në kriminalitet. Si ju bën të ndiheni kur dëgjoni këtë lloj gjuhe?

Rama: Më duhet të them se në politikën e sotme, ndonjëherë, mund të ndodhin gjëra të tilla. Ajo që më bën të pyes veten më shumë është se nuk kam dëgjuar kurrë një ndjesë, çka më bën të mendoj se në vend të një shprehje kaq të ekzagjeruar zhgënjimi, ky ishte një sulm i llogaritur dhe kjo është gjëja më shqetësuese.

Sky News: A mendoni se Shqipëria ka nevojë për një ndjesë nga Britania e Madhe?

Rama: Ne nuk kemi nevojë për të, në kuptimin që mund të jetojmë edhe pa të. Në rregull, sepse edhe ndodh që nuk e bën dhe e shmang atë. Atëherë do të thotë që dëshiron diçka nga ajo që ke thënë, kështu që do të thotë që ka një llogaritje pas saj dhe se ti në të vërtetë po flet me një numër të caktuar votuesish që duan ta dëgjojnë këtë dhe ju po i ushqeni me këtë sepse keni nevojë për votat e tyre. Por, pasojat e kësaj mund të jenë shkatërruese për njerëzit, për njerëzit tanë në Britaninë e Madhe dhe për vetë Britaninë.

Sky News: Ju e keni bërë të qartë pikëpamjen tuaj rreth mënyrës se si e trajton Britania e Madhe këtë, por le të flasim për ju, për atë që sa faj keni për këtë. Ju jeni kryeministër prej nëntë vitesh, por ne po dëgjojmë njerëzit që flasin, duke thënë se nuk kanë të ardhme, nuk kanë shpresë, pasi vendi i tyre është i korruptuar dhe nuk ka asgjë për ta atje, kështu që ata duhet të largohen nga ju.

Rama: Është e vërtetë. Është e vërtetë që ju mund të dëgjoni njerëzit të thonë kështu dhe është gjithashtu e vërtetë që tani është një periudhë kur ka shumë ndikim të keq, në përgjithësi, në botë, për shkak të luftës, për shkak të krizës, sepse pas pandemisë është krijuar një situatë tjetër, sepse ne e dimë se çfarë duhet të bëjmë. Duhet të bëjmë gjithçka për të përmirësuar situatën këtu dhe për ta bërë më mirë dhe më mirë për të gjithë, por e dimë gjithashtu që çfarëdo që të bëjmë, Shqipëria nuk do të bëhet as Londër, as Paris dhe as Berlin./ /a.i/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Lexo lajme interesante

You may also like