Ralf Rangnick thyen heshtjen, flet për arrestimin e Mason Greenwood

by admin
Spread the love

Trajneri i përkohshëm i Manchester United, Ralf Rangnick ka folur për herë të parë që kur Mason Greenwood u pezullua nga klubi.

Greenwood u arrestua të dielën, më 30 janar me dyshimin për përdhunim dhe sulm seksual, përpara se të arrestohej më tej me dyshimin për sulm seksual dhe kërcënime për vrasje. Ai u lirua me kusht të mërkurën, më 2 shkurt.

Kur u pyet se si situata kishte ndikuar në skuadrën e tij, Rangnick sugjeroi se lojtarët kishin folur për incidentin.

“Kemi pasur një javë të mirë normale stërvitore me pesë seanca stërvitore duke përfshirë stërvitjen e sotme”.

“Natyrisht që ishte një temë brenda ekipit, por ata janë qenie njerëzore dhe Mason ishte pjesë e grupit përpara se të kishim pushimin tonë”.

“Ishte një javë e mirë stërvitore, ne mund të stërviteshim në rrethana normale dhe mezi presim ndeshjen e nesërme”.

Trajneri i përkohshëm vazhdoi më pas duke shtuar se lajmet rreth Greenwood luajti një faktor në vendimin për të parandaluar Jesse Lingard që të largohej nga klubi në ditën e fundit të afatit dimëror.

“Në një farë mënyre [Greenwood ishte një faktor], po, por klubi më tha, bordi më tha, ata nuk mund të gjenin një marrëveshje me asnjë klub të interesuar për të”.

“Me mbylljen e dritares të hënën në mbrëmje, bordi më informoi se do të preferonin të qëndronte, kështu që unë mund të kuptoja dhe të pranoja. Ishin dy gjëra”.

“Ne kishim një problem me Mason Greenwood dhe të qenit pa një lojtar për momentin, i cili nuk ka luajtur prej javësh dhe klubi nuk ka gjetur një marrëveshje me një klub tjetër”.

Ndërkohë, pavarësisht që është liruar me kusht, Man United ka konfirmuar se Greenwood nuk do luajë ose stërvitet, derisa situata të zgjidhet.

Lexo lajme interesante

You may also like