Rajoni që po debaton për t’u bashkuar me Federatën Ruse – Shqip

by admin
Spread the love

Osetia e Jugut, një rajon që u shkëput nga Gjeorgjia dhe e quan veten një shtet të pavarur, ka qenë në bisedime me zyrtarët e Moskës për t’u bërë pjesë e Rusisë, tha të dielën kryetari i parlamentit të Osetisë së Jugut, raportoi Reuters, duke cituar agjencinë ruse të lajmeve RIA.

Lufta Pesë Ditore

Rusia njohu Osetinë e Jugut dhe një rajon tjetër të shkëputur, Abkhazinë, si shtete të pavarura në vitin 2008 pasi trupat ruse zmbrapsën një përpjekje gjeorgjiane për të rimarrë Osetinë e Jugut në Luftën Pesë Ditore të vitit 2008. Venezuela, Nikaragua, Nauru dhe Siria gjithashtu i kanë njohur ato si të pavarura.

Por Perëndimi ka akuzuar Rusinë për aneksimin e Abkhazisë dhe Osetisë së Jugut, një të pestën e territorit të Gjeorgjisë, dhe Tbilisi zyrtar dëshiron që të dy rajonet të kthehen.

“Ne po diskutojmë të gjitha këto çështje në bashkëpunim të ngushtë me Rusinë, duke marrë parasysh marrëdhëniet dhe marrëveshjet tona dypalëshe”, tha Alan Alborov, kryetar i parlamentit të Osetisë Jugore, i pyetur për mundësinë e mbajtjes së një referendumi për bashkimin me Rusinë.

“Kur së bashku me Federatën Ruse të dalim me atë ide (për t’u bashkuar me Federatën Ruse), ne do ta bëjmë atë.”

Pasaporta ruse dhe rubla

Alan Gagloev, udhëheqësi i Osetisë së Jugut, i mbështetur nga Rusia, shprehu shpresën vitin e kaluar se rajoni mund të inkorporohet zyrtarisht në Rusi, raportoi RIA.

Osetia e Jugut u shkëput nga sundimi gjeorgjian në një luftë të viteve 1991-1992 që vrau disa mijëra njerëz dhe mban lidhje të ngushta me rajonin fqinj rus të Osetisë së Veriut. Shumica e osetëve të jugut janë etnikisht të ndryshëm nga gjeorgjianët dhe flasin gjuhën e tyre, të lidhur me farsin.

Pothuajse e gjithë popullata ka pranuar pasaportat ruse dhe përdor rublën ruse si monedhë të tyre, dhe gjithashtu ekonomia varet nga Rusia. /tesheshi.com/

You may also like