Putin kritikon protestuesit: Nëse doni të prishni përpjekjet e njerëzve të tjerë për të votuar… kjo nuk është demokratike

by admin
Spread the love

Të paktën 80 persona janë arrestuar në të gjithë Rusinë për vandalizimin e qendrave të votimit dhe Ministria e Brendshme ruse tani thotë se ka nisur 33 hetime penale për incidentet.

“Një punë e madhe u krye si nga pikëpamja e dokumentacionit ashtu edhe nga pikëpamja e parandalimit të hyrjes së ngjyrave dhe lëngjeve”, thotë zëvendësministri i Brendshëm Alexander Gorov, sipas agjencisë së lajmeve Interfax.

Duke folur në Moskë në një konferencë për shtyp të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, ai thotë se u regjistruan 52 akte vandalizmi dhe si rezultat ishin hapur 33 çështje penale.

Më herët u raportua se të paktën 50 persona duhej të evakuoheshin nga një qendër votimi në qytetin Perm të Urals, pasi një grua ndezi një fishekzjarre dhe duhej të shtrohej në spital.

Disa persona u arrestuan gjithashtu në rajonet e Moskës, Voronezh, Volgograd dhe Novosibirsk, në Republikën Karachay-Cherkessia dhe në Krimenë e pushtuar në ditën e parë të votimit pasi bojë ose bojë jeshile u derdh në kutitë e votimit, sipas gazetës Meduza.

Putin u pyet se çfarë mendon ai për protestat “Mesdita kundër Putinit” të organizuara në një numër qytetesh ruse dhe në qendrat e votimit jashtë vendit.

Atij nuk i bën shumë përshtypje, megjithëse mendon se si kryetar shteti e ndihmuan në fakt të bënte punën e tij duke i kërkuar votuesve të vijnë dhe të kryejnë detyrën e tyre qytetare.

“Pavarësisht se për kë votoni, kjo ishte një gjë e mirë – megjithëse nga sa kuptoj unë nuk dha asnjë rezultat,” thotë ai.

Votuesve anti-Putin iu kërkua të zbrisnin në qendrat e votimit në mesditë dhe Putin tha se problemi erdhi kur disa prej tyre shkatërruan fletët e votimit.

“Nëse doni të prishni përpjekjet e njerëzve të tjerë për të votuar… kjo nuk është demokratike.”


Top Channel

You may also like