Pse kemi më shumë ftohtë me kalimin e moshës? Çfarë mund të bëjmë

by admin
Spread the love

Në moshë të re, një xhakete e lehtë në fund të dimrit, mjaftonte për të të mbajtur ngrohtë dhe komod.

Por me kalimin e moshës kjo gjë mund të ndryshojë, dhe ju mund ta gjeni veten duke e rritur nxehtësinë në shtëpinë tuaj dhe duke u veshur me pulovra shtesë për të qëndruar ngrohtë.

Temperatura e trupit tuaj bëhet më e ftohtë me kalimin e moshës. Dhe kështu rritja e ndjeshmërisë ndaj të ftohtit shpesh është vetëm një fazë tjetër normale e procesit të plakjes. Por ndonjëherë mund të sinjalizojë edhe një problem më serioz shëndetësor.

Më poshtë, AgroWeb.org shpjegon shkaqet dhe ju njeh me disa këshilla që mund t’ju vijnë në ndihmë.

Qarkullimi i gjakut ngadalësohet

Me kalimin e moshës, enët e gjakut bëhen më pak fleksibël dhe nuk mund të funksionojnë në mënyrë optimale. Ato nuk mund t’a qarkullojnë gjakun si më parë, prandaj trupi e ka më të vështirë të ruajë nxehtësinë. Në veçanti, duart dhe këmbët e ftohta, mund të tregojnë se keni një problem të qarkullimit të gjakut.

Lëkura bëhet më e hollë

Kur mendoni për plakjen dhe lëkurën tuaj, me shumë mundësi ju vijnë në mendje rrudhat. Por ndodh që ndërsa plakemi, shtresat më të thella të lëkurës hollohen, duke e bërë më të vështirë që trupi të ruajë nxehtësinë.

Metabolizmi ngadalësohet

Sipas studiuesëve, deri në moshën 50 vjeç, numri i kalorive që trupi juaj djeg gjatë pushimit ulet me 30%. Edhe pse zakonisht një metabolizëm të ngadalësuar e lidhim me shtimin në peshë, ai gjithashtu mund të ndikojë në mënyrën se si trupi juaj rregullon temperaturën. Kjo për shkak se metabolizmi është përgjegjës për shumë procese kimike që mbajnë trupin tuaj funksional.
Kur shkalla juaj metabolike bie, këto procese do të ndikohen, duke çuanr në një ndjeshmëri të shtuar ndaj të ftohtit. Për shembull, ndërsa metabolizmi ngadalësohet, enët e gjakut mund të ngushtohen më ngadalë për të ruajtur nxehtësinë e trupit në temperatura të ftohta.

Keni një problem të rëndë shëndetësor

Disa çrregullime të zakonshme tek të moshuarit, si sëmundjet e zemrës, sëmundjet e veshkave dhe anemia, mund të pengojnë rrjedhjen e gjakut dhe të ulin temperaturën e trupit. Përveç kësaj, problemet e tiroides si hipotiroidizmi ndikojnë në shkallën tuaj metabolike dhe aftësinë për të rregulluar temperaturën e trupit.

Është një efekt anësor i mjekimit tuaj

Ndërsa rritemi, kemi më shumë gjasa të përballemi me disa probleme shëndetësore që kërkojnë mjekim. Dhe ndonjëherë, barnat që marrim janë arsyeja se përse ndjeni më shumë të ftohtë.
Medikamentet që përdoren për të trajtuar presionin e lartë të gjakut, janë një fajtorët e zakonshëm që mund t’a shkaktojnë këtë ndjesi. Kjo për shkak se këto lloj ilaçesh mund të ulin rrjedhjen e gjakut në duar dhe këmbë.

Këshilla për të qëndruar ngrohtë

Edhe pse mund të mos jeni në gjendje të kontrolloni aftësinë e trupit tuaj për të ruajtur nxehtësinë, mund të provoni këto mënyra për të qëndruar ngrohtë.

Sigurohni që dritaret të jenë të mirë izoluara, në mënyrë që të ruajnë nxehtësinë.

Vishuni trashë në ditët e ftohta ose qëndroni brenda në shtëpi. Kur flini vishni pizhame dhe përdorni mbulesa shtesë.

Mbani një peshë të shëndetshme për t’u siguruar që keni mjaftueshëm yndyrë, e cila do të ndihmojnë të qëndroni ngrohtë. Kufizoni alkoolin, i cili mund t’ju bëjë të humbni nxehtësinë e trupit.

Nëse jashtë është shi, vishni një pallto ose xhaketë të papërshkueshme nga uji dhe ndërroni menjëherë rrobat nëse ato janë lagur.

Kur duhet të shkoni tek mjeku

Ndërsa rritja e ndjeshmërisë ndaj të ftohtit është një pjesë e zakonshme e procesit të plakjes, merrni në koonsideratë të vizitoheni nëse simptomat tuaja shfaqen papritur ose përkeqësohen, ndjeni të ftohtë kur të tjerët jo ose kur ndjeshmëria juaj ndaj të ftohtit dëmton cilësinë e jetës tuaj.


Top Channel

You may also like