Pse duhet të pini ujë të ngrohtë me limon në mëngjes? – Shqip

by admin
Spread the love

Këtu ju keni të gjitha përfitimet nëse konsumoni limonadë të nxehtë në mëngjes:

Ndihmon tretjen

Jo vetëm që uji i ngrohtë stimulon stomakun tuaj dhe zorrët, por limoni pastron edhe mëlçinë.

Gjithashtu, ajo ndihmon stomakun në tretje të ushqimit dhe eliminimin e toksinave.

Forcon sistemin imunitar

Frutat agrume si limoni përmbajnë shumë vitaminë C dhe acid Askorbik.

Vitamina C ndihmon për të parandaluar dhe trajtuar të ftohtit, ndërsa acidi Askorbik ndihmon thithjen e hekurit, i cili gjithashtu luan një rol në forcimin e sistemit imunitar.

Ekuilibron trupin tuaj

Në qoftë se trupi juaj është në çekuilibër, është subjekt i një shumëllojshmërie të sëmundjeve dhe infeksioneve.

Dhe megjithëse limoni është acidik, ajo ka një efekt jashtëzakonisht alkalizues dhe përdorimi i saj siguron të balancimin e trupit, veçanërisht në qoftë se ju shpesh hani mish, djathë dhe alkool.

Ndihmon në detoksifikim

Limonada është një diuretik natyror, që do të thotë se ajo ndihmon dhe lejon eliminimin më të lehtë të toksinave dhe helmet nga trupi juaj.

Ju jep energji

Edhe pse shumica e njerëzve e kanë të vështirë të heqin dorë nga kafja e mëngjesit, thonë se ata i ka ndihmuar konsumi i ujit të ngrohtë me limon.

Kombinimi i limoni dhe ujë të nxehtë ndihmon për sheqerin dhe fluksin e oksigjenit në gjak, e cila ju bën të ndjeheni mirë.

Bën lëkurën tuaj të mrekullueshme

Dehidratimi kronik e bën lëkurën të thatë dhe të plasaritur, ndërsa mënyra më e mirë dhe ideale për t’u kujdesur për organin më të rëndësishëm të trupit tuaj është limonada e ngrohtë.

Vitamina C luan një rol kyç në ruajtjen e lëkurës së shëndetshme ndërsa antioksidantët funksionojnë kundër plakjes dhe rrudhave.

You may also like