Protestuesit në Beirut bastisin Pallatin e Drejtësisë mes krizës ekonomike në Liban (fotot)

by admin
Spread the love

Dhjetra protestues bastisën sot një prej hyrjeve të Pallatit të Drejtësisë në kryeqytetin Beirut, mes krizës së rëndë ekonomike në vend dhe bllokimit të tërheqjeve nga bankat e vendit.

Të tjerë aktivistë kërkonin lirimin e njerëzve të përfshirë në pengmarrjet e bankave për tërheqjen e parave të tyre, teksa disa rrugë ishin bllokuar në kryeqytet dhe në qytetin port të Tripoli.

Inflacioni ka goditur rëndë ekonominë e vendit dhe kriza ka shkaktuar protesta anti-qeveritare dhe disa pengmarrje të bankave nga depozitues që u ndaloheshin tërheqjet.

Ka pasur një seri incidentesh javët e fundit ku njerëz me armë të vërteta ose të rreme kanë mbajtur peng bankat duke kërkuar kursimet e tyre të bllokuara.

Sot në Pallatin e Drejtësisë në Beirut, dhjetra njerëz rrëzuan një portë hekuri duke protestuar për arrestimin e dy personave që morën me forcë paratë e tyre nga bankat.

Më shumë se gjysma e libanezëve jetojnë tashmë në varfëri sipas OKB dhe vendi ka kërkuar ndihmë nga Fondi Monetar Ndërkombëtar.

Një delegacion i FMN erdhi sot në Liban për caktimin e kushteve të huasë dhe zbatimin e reformave që kërkohen me të.

“Ka pasur progres të ngadaltë në implementimin e disa prej reformave kritike që kërkohen nga programi”, tha javës që shkoi përfaqësuesi i FMN, Gerry Rice.
Mes krizës ekonomike, depozituesit libanezë nuk arrijnë të marrin kursimet e tyre në valutë të huaj, teksa kufizimet bankare kanë ardhur duke u ashpërsuar prej vitit 2019.