Problemet e Bidenit për shkak të “lojës turke” me avionë – Shqip

by admin
Spread the love
728x90px

Nisma e re e Turqisë, e cila ka një problem të gjatë me avionët luftarakë, për të blerë F-16 dhe pajisje amerikane për të modernizuar deri në 80 avionë të tillë që zotëron, e vendos administratën e Presidentit amerikan Joe Biden midis një shkëmbi dhe një vendi të vështirë, sipas mediave amerikane.

Sipas tekstit të autorit të Financial Times, anëtarës së NATO-s iu bllokua të merrte më shumë se 100 avionë të rinj F-35 pasi ajo vendosi të blinte sisteme ruse të mbrojtjes ajrore S-400.

“Ankaraja shpreson ta zgjidhë këtë problem diku në të ardhmen duke prodhuar avionin e saj, por ky aeroplan nuk është përfunduar. Kjo është arsyeja pse ai tani po i kërkon Uashingtonit të blejë 40 F-16 të rinj, si dhe pajisje për modernizimin e 80 të vjetrave,” shkruan autorja Laura Pitel.

Pse Kongresi Amerikan është i zemëruar me Erdoganin

Ajo thotë se ky është një avion më i vjetër i cili, ndryshe nga F-35, nuk duhet të ketë probleme me S-400, kështu që duket se ky është një biznes shumë fitimprurës për industrinë amerikane të krijuar me qëllim, si dhe një mënyrë për të të përmirësojë SHBA dhe Perëndimin me Turqinë, të cilët nuk duan që Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan të jetë më afër homologut të tij rus Vladimir Putin.

Por ende nuk dihet nëse Shtetet e Bashkuara do të bien dakord për këtë punë, shkruan FT, kryesisht sepse Kongresi Amerikan (i cili mund të pezullojë shitjen) ka qëndrime armiqësore ndaj Erdoganit për shumë arsye, nga të drejtat e njeriut e deri te operacionet ushtarake në Siri.

bekimcair

“Kongresi i zemëruar ndoshta do të kërkojë lëshime nga Erdogan kur bëhet fjalë për pajisjet ruse që janë tashmë në Turqi, si dhe për të mos i blerë ato më. Por presidenti turk, i cili akuzon Shtetet e Bashkuara se nuk i kanë dhënë atij një alternativë, nuk ka gjasa të dorëzohet”.

Një shaka ose realitet në lidhje me blerjen e një aeroplani rus S-57

“Për shkak të kësaj, administrata e Biden është në një situatë të vështirë. Nëse ata i japin dritën jeshile Turqisë për të blerë F-16 pa kushte, kritikët turq do ta shohin atë si një koncesion të paligjshëm. Dhe nëse refuzon, Ankaraja do të ketë një justifikim tjetër, të freskët, për t’iu drejtuar Rusisë”, shkruan autorja.

Ajo kujton se Erdogan me shaka, gjatë një vizite në shfaqjen ajrore ruse, me Putinin dhe me akullore, pyeti nëse do të ishte në gjendje të blinte aeroplanin e fundit S-57, dhe disa analistë janë të mendimit se kjo shaka mund të bëhet lehtë nje realitet.

“Nëse amerikanët nuk miratojnë shitjen e avionëve të tyre, çfarë do të bëjë Turqia? Epo, ata do të blejnë rus ose kinez, sepse duhet të mbushin boshllëkun “, thotë një diplomat evropian, i cili me të vërtetë dëshiron që Turqia dhe SHBA të arrijnë një marrëveshje. /tesheshi.com/

ash-ads

Lajme interesante

You may also like