Princi Harry dhe Meghan Markle kthehen në Kaliforni pas funeralit të Mbretëreshës Elizabeth II

by admin
Spread the love

Princi Harry dhe Meghan Markle janë kthyer në Kaliforni pas një periudhe të zgjatur zie për vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth II në Mbretërinë e Bashkuar.

Duka dhe Dukesha e Sussex u larguan nga atdheu i Harryt të martën (20 shtator), një ditë pasi morën pjesë në shërbimet e varrimit të mbretëreshës së ndjerë.

Kjo lë të kuptohet se nuk ishte e mundshme që Meghan të ketë qenë në gjendje të zhvillojë bisedën me mbretin Charles III që ajo thuhet se kërkoi përpara se të largohej nga vendi.

Çifti banon në Montecito me fëmijët e tyre, djalin 3-vjeçar Archie dhe vajzën 1-vjeçare Lilibet, të cilët të dy qëndruan me nënën e Markle, Doria Ragland gjatë kësaj kohe.

Harry, 38 vjeç dhe Meghan, 41 vjeç, u zhvendosën në qytetin bregdetar pasi u larguan në mënyrë famëkeqe nga detyrat e tyre mbretërore në vitin 2020.

Të gjithë sytë ishin tek dyshja gjatë kohës së fundit në Angli, ku ata u ribashkuan me vëllain e madh të Harryt, Princin William dhe gruan e William, Kate Middleton.

Fab Four pati një sërë ndërveprimesh të tensionuara, nga shkëlqimet e akullta në publik deri te rregullimet e ndara të ndenjëseve në funeralin shtetëror të Mbretëreshës së ndjerë të hënën.

Gjatë gjithë kësaj, Markle dukej se i tregonte burrit të saj “mbështetje të heshtur”, tha ekspertja dhe autorja e gjuhës së trupit Judi James.

“Ajo dukej se i ofroi një vazhdimësi të asaj mbështetjeje të heshtur burrit të saj ndërsa ishte ulur dhe duke ecur me një pamje dinjiteti të ngjyrosur me trishtim”, tha ajo për prezantuesin e podcast-it “Archetypes”.

Megjithëse Markle u fotografua e përlotur gjatë funeralit të mbretëreshës, James u shpreh se Harry u shfaq po aq i mërzitur për humbjen e gjyshes së tij.

Elizabeth vdiq më 8 shtator në moshën 96 -vjeçare pas një mbretërimi historik 70-vjeçar.

Në ditët që pasuan, Harry dhe Markle u përballën me një sërë vështirësish.

Dyshja ishin të ftuar – dhe më vonë të paftuar – në një pritje shtetërore për liderët botërorë dhe liderët e huaj të premten e kaluar.

LEXO EDHE KETE

Kjo është familja nga Kukësi që strehoi gjatë luftës rreth 50 persona nga Kosova

Harry, i cili shërbeu 10 vjet në ushtri, fillimisht u ndalua gjithashtu nga veshja e uniformës së tij ushtarake në funeralin e mbretëreshës. Megjithatë, Mbreti Charles përfundimisht e lejoi djalin e tij ta vishte atë në vigjilje.

Harry-t iu hoqën titujt e tij ushtarakë kur u largua nga puna si anëtar i familjes mbretërore.

“Gjyshe, ndërsa kjo ndarje përfundimtare na sjell trishtim të madh, unë jam përgjithmonë mirënjohës për të gjitha takimet tona të para – që nga kujtimet e mia më të hershme të fëmijërisë me ty, deri në takimin me ty për herë të parë si Komandanti im i përgjithshëm, në momentin e parë që takova gruan time të dashur dhe përqafove stërnipërit e tu të dashur. I vlerësoj këto kohë të përbashkëta me ju dhe shumë momente të tjera të veçanta në mes. Tashmë ju mungon shumë”, ishte shprehur Harry në deklaratën e tij të parë pas vdekjes së gjyshes së tij.

Lexo lajme interesante

You may also like