Presidenti ukrainas konfirmon se forcat ruse po përparojnë në Kiev nga veriu dhe lindja

by admin
Spread the love

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se forcat ruse po afrohen në Kiev, duke avancuar drejt kryeqytetit nga veriu dhe lindja.

Në video-mesazhin e tij të natës vonë, Zelensky u tha ukrainasve:

“Qëllimi ynë kryesor është të përfundojmë këtë masakër. Humbjet e armikut janë shumë të rënda – sot ka pasur qindra ushtarë të vrarë, të cilët kaluan kufirin tonë dhe erdhën në tokën tonë.”

Zelensky shtoi: “Fatkeqësisht, ne gjithashtu pësojmë humbje. Ukrainasit i rezistojnë agresionit rus heroikisht. Ky agresion nuk mund të justifikohet, kështu që pushtuesit duhet të dalin me akuzat më absurde për të thënë të paktën diçka.”

Pasi morën një bazë ajrore në veri të qytetit, të enjten, forcat ruse tani janë afër kryeqytetit të Kievit. Ata po përparojnë gjithashtu përgjatë dy rrugëve nga veriu dhe të paktën një nga lindja.

You may also like