Presidenti brazilian Lula udhëton në Kinë me shpresat për tregti dhe paqe

by admin
Spread the love

Presidenti i Brazilit Luiz Inácio Lula da Silva po shkon në Kinë për një vizitë shtetërore këtë javë, me bisedimet me liderin kinez Xi Jinping që pritet të fokusohen kryesisht në tregti, si dhe në luftën në Ukrainë.

77-vjeçari Lula fillimisht kishte planifikuar të vizitonte Pekinin muajin e kaluar, por u shtrua në spital me një periudhë pneumonie. Të hënën, zyra e tij njoftoi se udhëtimi ishte rikthyer, me qëllimin e Brazilit “të rifillojë marrëdhëniet e tij me vendin që ka qenë partneri kryesor tregtar që nga viti 2009”.

Delegacioni brazilian që mbërrin në Kinë me Lulën të mërkurën përfshin biznesmenë, guvernatorët e shtetit, kongresmenë dhe ministra, të cilët kërkojnë të nënshkruajnë mbi 20 marrëveshje dypalëshe me Kinën për bujqësinë, blegtorinë, teknologjinë, udhëtimin dhe turizmin, ndër të tjera.

Shifrat e qeverisë tregojnë se Kina importoi ekuivalentin prej mbi 89.7 miliardë dollarësh në produkte braziliane vitin e kaluar dhe eksportoi pothuajse 60.7 miliardë dollarë në Brazil, duke vendosur vlerën tregtare midis dy vendeve në 150.4 miliardë dollarë.

Sipas presidencës braziliane, tregtia midis dy vendeve është “rritur 21 herë që nga vizita e parë e Lulës në Kinë në 2004”. Lula më parë ka shërbyer dy mandate si president brazilian dhe tashmë ka bërë dy vizita zyrtare në vend.


Top Channel

You may also like