Policia e Korçës sekuestron 51 kg drogë, burgosen tre persona

by admin
Spread the love

Një operacion i gjatë hetimor i quajtur “Again” ka rezultuar në arrestimin e tre personave të dyshuar për trafikim të substancave narkotike. Operacioni, i cili zgjati një vit, përfundoi me kapjen e shtetasve J.S., E.M., dhe S.S., të cilët u ndaluan në flagrancë.

Autoritetet bënë ndalimin e një automjeti “Audi Q7” në dalje të Republikës së Shqipërisë, të drejtuar nga shtetasi J.S., i cili dyshohej për trafikim të drogës drejt Greqisë. Një kontroll i imtësishëm, duke përfshirë skanimin nga autoritetet doganore, zbuloi 51 kilogramë cannabis sativa të fshehur në një pjesë të modifikuar të shasisë së automjetit.

Hetimet vazhduan në një fabrikë riciklimi vajrash në pronësi të J.S., ku u gjet një armë zjarri pistoletë tip “Zastava”. Përveç drogës dhe armës, u sekuestruan gjithashtu gjashtë celularë dhe pesë automjete. Hetimet sugjerojnë se dy të dyshuarit e tjerë, E.M. dhe S.S., ishin bashkëpunëtorë në aktivitetet kriminale të 42-vjeçarit.

Prokuroria vazhdon hetimet për të dokumentuar plotësisht rastin dhe për të sjellë përpara drejtësisë të gjithë individët e përfshirë në këtë rrjet kriminal.

You may also like