“Po”-ja për Suedinë në NATO, ja si shpërblehet Turqia nga SHBA – Shqip

by admin
Spread the love

Amerika dha dritën jeshile dhe Turqia po armatoset: Ata po blejnë 40 avionë luftarakë F-16

Duke i dhënë fund negociatave prej muajsh, qeveria amerikane ka miratuar një kontratë prej 23 miliardë dollarësh për shitjen e avionëve luftarakë F-16 në Turqi, pasi Ankaraja ratifikoi anëtarësimin e Suedisë në NATO, tha Departamenti i Shtetit.

Sipas ligjit të SHBA-së, Departamenti i Shtetit njoftoi Kongresin për marrëveshjen, si dhe shitjen e veçantë prej 8.6 miliardë dollarësh dhe të 40 F-35 për Greqinë.

Turqia do të marrë 40 F-16 të rinj dhe përmirësime në 79 avionë në flotën e saj ekzistuese, tha Departamenti i Shtetit në një deklaratë.

Shtetet e Bashkuara nuk i dhanë dritën jeshile transaksionit derisa instrumentet e ratifikimit të Turqisë për anëtarësimin e Suedisë në NATO mbërritën në Uashington, tha zyrtari amerikan, duke vënë në dukje natyrën shumë të ndjeshme të negociatave.

Të gjitha instrumentet e ratifikimit duhet të depozitohen në kryeqytetin amerikan, i cili do të vizitohet javën e ardhshme nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dhe do të presë një samit në korrik për të shënuar 75-vjetorin e aleancës transatlantike. /tesheshi.com/

You may also like