Plani evropian, njohje de facto! – Shqip

by admin
Spread the love

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha sot se aleatët e vendit kanë bërë një propozim evropian për Kosovën si një paketë që do të përmirësojë anëtarësimin e Kosovës në sistemin ndërkombëtar, që përfshin njohjen de facto në bazë të Kartës së Kombeve të Bashkuara.

“Nuk është se kemi negociuar, ka ardhur propozimi. Nuk është produkt i kërkesave të palëve. Nuk është se kam kërkuar diçka, është aty. Aleatët e Republikës së Kosovës e kanë dizajnuar si një paketë që do të përmirësojë anëtarësimin e Kosovës në sistemin ndërkombëtar, i cili përfshin njohjen de facto, dhe gjithçka që bazohet në kartën e Kombeve të Bashkuara”, tha kryetari i Qeverisë së Kosovës gjatë seancës së sotme parlamentare.

Kurti ka theksuar se e ka pranuar parimin e kërkuar nga ndërmjetësit evropianë dhe se përmbajtjen e tekstit e ka ndarë me liderët e partive opozitare, por jo në Kuvend.

“Besoj se pas shumë muajsh pothuajse asgjë nuk dihet nga ai propozim, gjë që është një bazë e mirë për diskutimet e mëtutjeshme që fillojnë të hënën e ardhshme”, tha Kurti, duke shtuar se për shkak të konfidencialitetit, teksti i propozimit evropian për Kosovën nuk i është sjellë Kuvendit, por që liderët e partive opozitare e pranuan.

Sipas tij, marrëveshja përmban njohje reciproke të formës de facto, por edhe një pikë për zyrtarizimin e statusit të Kishës Ortodokse Serbe.

“Formalizimi nuk nënkupton negociata për statusin e saj, as diskutim për të drejtat e veçanta, por quhet subjekt juridik fetar, përkatësisht bashkësi fetare në legjislacionin e Republikës së Kosovës”, ka thënë Kurti.

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, tha se Kosova dhe Serbia duhet të zbatojnë marrëveshjet që kanë nënshkruar përmes procesit të dialogut, i cili përfshin progres drejt krijimit të Bashkësisë së Komunave Serbe.

“Ne mbështesim fuqimisht propozimin e BE-së që është në tryezë. Presim që të dy liderët ta avancojnë këtë propozim në takimin e tyre të ardhshëm“, tha Hovenier dhe theksoi se SHBA-të besojnë se marrëdhëniet e normalizuara duhet të fokusohen në njohjen përfundimtare të ndërsjelltë.

“Progresi në dialog do të hapë derën e integrimit evropian dhe është vendimtar për sigurinë dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor,” tha Hovenier.

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, pohon se marrëveshja për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe do të nënshkruhet më 27 shkurt në Bruksel në prezencën e kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiç.

Tahiri ka theksuar se këndvështrimin e tij e ndajnë edhe përfaqësues të tjerë politikë të Kosovës të cilët besojnë se në takimin në Bruksel, kryeministri i Kosovës do të japë “dritën jeshile” për Bashkimin e Komunave Serbe.

“Kryeministri i Kosovës dhe presidenti serb do ta nënshkruajnë marrëveshjen të hënën, sipas asaj që kemi dëgjuar gjatë bisedimeve me aktorë të ndryshëm politikë. Pastaj do kemi zgjedhje ku do të zgjidhen organet legjitime në katër komuna në veri të Kosovës”, tha Tahiri.

Sipas tij, pasojnë zgjedhjet e kryetarëve të komunave në veri të Kosovës, ndërsa hartimi i statutit të ZSO-së pritet rreth qershorit.

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se me pranimin e planit franko-gjerman, Kosova po i ndal synimet e Rusisë për destabilizimin në Ballkan dhe i ka kërkuar kryeministrit Kurti që të hënën të bëjë marrëveshje me Serbinë.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiç do të marrin pjesë në një takim në Bruksel më 27 shkurt dhe Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, shpreson që të dyja palët të pranojnë propozimin si një mënyrë për të normalizuar marrëdhëniet e ndërsjella.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha të mërkurën se thelbi i marrëveshjes është Bashkimi i Komunave me shumicë serbe dhe shtoi se Serbia do t’i përmbahet asaj që u përfundua në seancën e Kuvendit të Serbisë për Kosovën.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të martën se shpreson që bisedimet në Bruksel të përqendrohen në iniciativën franko-gjermane dhe jo në “interesat e njërës palë”.

Në një farë mënyrë, e hëna në Bruksel mund të konsiderohet dhe Rambujeja nr. 2. /tesheshi.com/

 

You may also like