‘Përqafimi shkon për ty’/ Elia Zaharia merr mesazhe për 8 Mars nga VIP-at shqiptar

by admin
Spread the love

Skandali në familjen mbretërore shqiptare ka bërë bujë edhe në mediat botërore. Tabloidi britanik Daily Mail dhe media prestigjoze New York Post i ka kushtuar një artikull të gjatë sherrit fizik mes Princ Lekës dhe Elia Zaharisë.

Shkrimi i plotë i Daily Mail

Princi i kurorës së Shqipërisë Leka pretendon se Princesha Elia dhe babai i saj, 73 vjeç, e sulmuan atë me ‘objekte të forta’, ndërsa video e treshes duke u përleshur u publikua në mediat sociale mes divorcit të çiftit.

Leka II ka kërkuar ndërhyrjen e policisë pas një incidenti të dyshuar të dhunës në familje që përfshinte ish-bashkëshorten dhe ish-vjehrrin e tij.

Një video u shfaq në internet të martën e Lekës, 41 vjeç, i cili dyshohet se ishte përfshirë në një përleshje fizike me Princeshën Elia, 41 vjeç, dhe babain e saj, Gjergj Polikron Zaharia, 73 vjeç.

Kjo vjen dy muaj pasi dyshja, e cila ka një vajzë trevjeçare, Princeshën Geraldine, njoftoi fundin e martesës së tyre, duke thënë se bashkimi kishte ‘humbur funksionin e tij’.

Pallati lëshoi një deklaratë pasi një video e sherrit u shfaq në internet dhe pretendonte se Leka ishte ‘sulmuar fizikisht me sende të forta nga ish-gruaja dhe ish-vjehrri i tij’ dhe ia kishte dorëzuar videon policisë si provë.

Elia theu heshtjen e saj për konfliktin të mërkurën dhe pretendoi se përfshirja e saj në sherr ishte thjesht përpjekja e saj për ta ndaluar atë.

Është një situatë shumë e vështirë për mua dhe familjen time, pasi nuk është e lehtë të kthehesh në shtëpi dhe të gjesh Lekën duke tentuar të dhunojë babain tim 73-vjeçar”, ka shkruar ajo.

Konflikti nuk ka të bëjë fare me mua, përveçse u përpoqa ta ndaloja. Unë jam duke ndjekur rrugën gjyqësore për gjithçka”, shtoi ajo.

Oborri Mbretëror lëshoi një deklaratë në lidhje me konfliktin përmes kanaleve të mediave sociale dhe akuzoi policinë për nxjerrjen e pamjeve.

Në deklaratë thuhej: “Princi Leka pasditen e 5 marsit u sulmua fizikisht me sende të forta nga ish-bashkëshortja dhe ish-vjehrri dhe videot e këtij momenti janë bërë publike në rrjetet sociale.

Videot janë dorëzuar vetëm në komisariat nga Princi Leka ll Zogu, si provë materiale për dhunën e ushtruar ndaj tij. Por pavarësisht se janë konsideruar sekret, këto materiale së bashku me deklaratën kanë qarkulluar gjerësisht në rrjetet sociale dhe në media duke transmetuar imazhe të pakëndshme dhe me përmbajtje të dhunshme. Pallati Mbretëror shpreh thellësisht zhgënjimin me institucionet e zbatimit të ligjit që ne dyshojmë se kanë shkelur të drejtën e anonimitetit duke shpërndarë video të palëve të treta. Oborri Mbretëror kërkon edhe ndërhyrjen e policisë dhe institucioneve përkatëse për fshirjen e këtyre imazheve nga rrjetet sociale dhe mediat”.

MailOnline ka kontaktuar oborrin mbretëror shqiptar për koment. Kjo vjen pasi ish-çifti, i cili u martua në vitin 2016, deklaroi ndarjen e tyre përmes një deklarate zyrtare të shpërndarë në  Instagram .

Pavarësisht se ishte pretendent për një fron tashmë të zhdukur pas shpërbërjes së monarkisë shqiptare në vitin 1943, princi dhe gruaja e tij magjepsëse kishin fituar zemrat e publikut që nga momenti kur u martuan tetë vjet më parë.

Ceremonia luksoze u ndoq nga më shumë se 20 familje mbretërore nga e gjithë bota, duke përfshirë Princin Michael të Kentit – i cili është kushëriri i dytë i mbretit Charles .

Në një deklaratë, një zëdhënës pohoi se Princesha Geraldine mbeti në qendër të vëmendjes së prindërve të saj, ndërsa gjithashtu iu lut ‘dashamirësve’ që të respektojnë privatësinë e familjes.

Në mesazh thuhej: “Përshëndetje miq dhe dashamirës, me anë të këtij postimi ju njoftoj zyrtarisht se Princi Leka dhe Elia Zaharia kanë rënë dakord për t’i dhënë fund martesës së tyre.

“Duke qenë se martesa ka humbur funksionin e saj, ata e panë rrugën për zgjidhjen e saj me pëlqim reciprok duke nisur procedurat e nevojshme ligjore.

“Pavarësisht besimit në institucionin e familjes, Princi Leka beson se vlerat e respektit dhe mirëkuptimit të ndërsjellë do të përbëjnë bazën e marrëdhënies në vazhdimësinë e saj, e cila do të ketë si motiv rritjen dhe edukimin e Princeshës Geraldine!!!

“Mirëqenia e saj shpirtërore dhe fizike e vajzës do të mbetet në qendër të vëmendjes së tyre, e përkushtuar për të siguruar një jetë të lumtur dhe të sigurt për Geraldinën.”

Deklarata gjithashtu tha se princi nuk do të ofronte asnjë koment të mëtejshëm në këtë moment – dhe kërkoi që “të respektohet e drejta e tij për privatësi në lidhje me këtë çështje”.

Çifti, i cili u martua në vitin 2016 në dasmën e dytë mbretërore të kombit europian dhe të parën që nga fundi i komunizmit, mirëpritën vajzën e tyre në vitin 2020 në Maternitetin Mbretëresha Geraldinë në Tiranë.

Ata e quajtën vajzën e tyre Geraldine – një nderim domethënës për stërgjyshen e vogëlushes, Mbretëresha Geraldinë, e cila vdiq më 22 tetor 2002.

Mbretëresha Geraldinë ishte e martuar me Mbretin Zog I, i cili ishte monarku i parë i Shqipërisë pasi fitoi pavarësinë nga Perandoria Osmane, por u largua nga atdheu i tij në 1939 kur fashistët e Italisë pushtuan shtetin ballkanik.

Pavarësisht se monarkia ishte shpërbërë, djali i Zogut Mbreti Leka I mbeti kreu i Shtëpisë së Zogut dhe pretendues i fronit deri në vdekjen e tij në 2011 dhe u pasua nga djali i tij i vetëm, Leka II.

Princi i Kurorës, i cili ndoqi Kolegjin Ushtarak Mbretëror Sandhurst dhe ka punuar si këshilltar i presidentit të Shqipërisë, mori babain e tij si kreu i Shtëpisë së Zogut dhe Mbret titullar i Shqiptarëve.

Duke qenë se Leka II aktualisht nuk ka djem, trashëgimtari i tij aktual është supozuar se është Skënder Zogu, kushëriri i tij i parë dikur i hequr.

Leka II dhe Elia, të cilët u fejuan në Paris në vitin 2010, kryesuan edhe Fondacionin Mbretëresha Geraldinë. Princi ka punuar edhe si këshilltar në Ministrinë e Jashtme, Ministrinë e Brendshme dhe Zyrën e Presidentit Shqiptar, ndërsa princesha punon në Teatrin Kombëtar Shqiptar.

Familja mbretërore e Shqipërisë u dëbua nga vendi në vitin 1939 pasi u pushtua nga fashistët italianë.

Pas Luftës së Dytë Botërore, kur komunistët morën vendin, Mbreti Zog dhe familja e tij u konsideruan tradhtarë dhe u zhveshën plotësisht nga pushteti dhe u hoqën nga librat e historisë.

Pas mërgimit të tyre, familja mbretërore shqiptare kaloi kohë në Greqi dhe Turqi përpara se të vendosej në Angli, ku banuan për një kohë të shkurtër në The Ritz në Londër.

Mbreti Zog dhe familja e tij më pas u shpërngulën në Egjipt përpara se monarku të kalonte pjesën e mbetur të jetës së tij në Francë.

Shkrimi i New York Post

Princi i kurorës Leka II i Shqipërisë ka pohuar se ai u sulmua ashpër nga gruaja e tij e larguar, Princesha Elia dhe babai i saj vetëm disa javë pasi njoftuan divorcin. Princi, i cili njoftoi se po ndahej nga gruaja e tij pas shtatë vitesh martesë në janar, po kërkon përfshirjen e policisë pas sulmit të dyshuar në familje.

Sipas pamjeve video që qarkulluan në rrjetet sociale këtë javë, Leka, 41 vjeç, dyshohet se u përfshi në një përplasje fizike me Elia, 41 vjeç dhe babai i saj, Gjergj Polikron Zaharia, 73 vjeç. Sherri ndodhi vetëm dy muaj pasi çifti, që kanë vajzën 3-vjeçare, Princeshën Geraldine, njoftuan fundin e martesës së tyre.

Që atëherë, pallati shqiptar ka lëshuar një deklaratë zyrtare në përgjigje të videos virale të konfliktit fizik, duke pretenduar se princi i kurorës ishte “sulmuar fizikisht me sende të forta”.Deklarata pretendon se pas sulmit qëndronin ish-gruaja e tij dhe babai i saj. Princesha Elia ka thyer heshtjen e saj për sulmin e supozuar, duke thënë se ajo thjesht po përpiqej të prishte luftën “e tmerrshme” që u shpalos para saj.

“Është një situatë shumë e vështirë për mua dhe familjen time, pasi nuk është e lehtë të kthehesh në shtëpi dhe të gjesh Lekën duke u përpjekur të dhunojë babanë tim 73-vjeçar”, tha ajo për median lokale.“Konflikti nuk ka të bëjë fare me mua, përveçse u përpoqa ta ndaloja. Unë jam duke ndjekur rrugën gjyqësore për gjithçka.”

Në përgjigje, Oborri Mbretëror shqiptar lëshoi ​​një deklaratë në lidhje me sherrin në rrjetet sociale, duke akuzuar policinë lokale për nxjerrjen e pamjeve në internet.

“Princi Leka pasditen e 5 marsit u sulmua fizikisht me sende të forta nga ish-bashkëshortja dhe ish-vjehrri dhe videot e këtij momenti janë bërë publike në rrjetet sociale”, thuhet në njoftim.“Videot janë dorëzuar vetëm në komisariat nga Princi Leka ll Zogu, si provë materiale për dhunën e ushtruar ndaj tij. Por, pavarësisht se u konsideruan sekret, këto materiale, së bashku me deklaratën, qarkulluan gjerësisht në rrjetet sociale dhe në media duke transmetuar imazhe të pakëndshme dhe me përmbajtje të dhunshme”.

“Gjykata Mbretërore shpreh thellësisht zhgënjimin me institucionet e zbatimit të ligjit që ne dyshojmë se kanë shkelur të drejtën e anonimitetit duke shpërndarë video të palëve të treta”, vazhdoi deklarata, duke shtuar se gjykata po kërkon ndërhyrjen e policisë për të hequr pamjet nga mediat sociale.The Post ka kontaktuar familjen mbretërore shqiptare për koment.

Në janar, dyshja njoftuan se po shkonin drejt divorcit , duke thënë se martesa e tyre kishte “humbur funksionin e saj”.

Leka, kreu i familjes mbretërore shqiptare, u martua me aktoren dhe këngëtaren Elia në kryeqytetin e Tiranës në tetor 2016. Katër vjet pas lidhjes së martesës, çifti mirëpriti vajzën e tyre, të cilën e emëruan me dashuri pas gjyshes së ndjerë të princit, Mbretëreshës Geraldinë.

Princi i kurorës Leka II u bë trashëgimtari i kurorës shqiptare pas vdekjes së babait të tij, mbretit Leka I, në vitin 2011.

 

You may also like