Përmirësimi i shëndetit të kockave pas të 40-tave, tetë ushqime që gratë duhet të konsumojnë

by admin
Spread the love

Ndërsa plakemi, trupi priret të kalojë nëpër disa ndryshime thelbësore, si nga jashtë ashtu edhe nga brenda.

Nga dobësimi i kockave deri te formimi i rrudhave, trupi kalon nëpër tonelata ndryshimesh ndërsa plakemi. Ky është një proces i natyrshëm dhe çdo njeri duhet ta shijojë, por çfarë duhet të kenë parasysh për mbajtjen e kockave të forta?

Kalciumi është një nga shumë lëndët ushqyese, niveli i prodhimit të të cilit ndikohet kryesisht ndërsa plakemi. Është një nga lëndët ushqyese më të rëndësishme për të cilat kockat tona kanë nevojë për të qëndruar të fortë dhe të shëndetshëm. Prandaj, konsumimi i mjaftueshëm i ushqimeve të pasura me kalcium është i rëndësishëm. Në këtë artikull, ne kemi ndarë një listë të disa prej ushqimeve të pasura me kalcium që duhet të shtohen në dietën tonë ndërsa plakemi.

Soja

Soja janë një burim i madh i kalciumit. Shtimi i saj në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë gjithashtu në menaxhimin e kolesterolit. Nuk përmban gluten dhe është gjithashtu e pasur me vitaminë D.

Perime me gjethe jeshile

Mundohuni të shtoni perime me gjethe jeshile në dietën tuaj. Ato janë të mbushura me lëndë ushqyese si proteina dhe kalcium. Ju mund të zgjidhni nga këto opsione – lakër, brokoli, spinaq, marule, etj.

Produktet e qumështit

Produktet e qumështit si djathi dhe qumështi janë të pasura me kalcium. Konsumi i rregullt i tyre mund të ndihmojë një person të mbajë nivelet e larta të kalciumit me kalimin e moshës.

Peshku i yndyrshëm

Peshqit e yndyrshëm si salmoni dhe toni janë të mbushura me proteina dhe kalcium. Konsumimi i kufizuar i këtyre peshqve mund të ndihmojë trupin tuaj të luftojë problemet që lidhen me mungesën e kalciumit ndërsa plakeni.

Bajame

Këto arra janë të pasura me lëndë ushqyese të ndryshme që mund të ndihmojnë kockat të qëndrojnë të forta ndërsa plakeni. Bajamet janë burime të shkëlqyera të proteinave si dhe të kalciumit. Marrja e rregullt e bajameve mund të ndihmojë në luftimin e problemeve që lidhen me kockat, muskujt dhe nyjet.

Vezët

Vezët janë të mbushura me shumë lëndë ushqyese të shëndetshme si proteina, kalcium dhe vitaminë D. Të gjitha këto mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të kockave të një personi. Megjithatë, duhet të konsultoheni me një dietolog për të kuptuar se sa vezë duhet të shtoni në dietën tuaj ditore.

Bishtajoret

Bishtajoret si fasulet dhe thjerrëzat janë të pasura me fibra, proteina dhe disa minerale të tjera thelbësore që janë burime të shkëlqyera të kalciumit. Ju mund t’i shtoni ato në dietën tuaj të përditshme.

Farërat

Shtimi i këtyre ushqimeve të vogla të pasura me lëndë ushqyese – farat chia, farat e lulëkuqes, farat e kungullit dhe farat e selinos mund t’ju ndihmojnë të luftoni mungesën e kalciumit në trupin tuaj pas të 40-ave. Përveç kësaj, këto fara i sigurojnë trupit sasinë e nevojshme të proteinave dhe acideve yndyrore vitale që janë të shkëlqyera për shëndetin e kockave tuaja.


Top Channel

You may also like