Përmbytjet në Pakistan, 549 persona të vdekur

by admin
Spread the love

Përmbytjet e shkaktuara nga shirat të dendur të musonit vranë të paktën 549 persona në Pakistan gjatë muajit të kaluar, me komunitetet e largëta në provincën e varfër jugperëndimore të Balochistanit ndër më të goditurat.

Agjencitë qeveritare dhe ushtria kanë ngritur kampe ndihme në rajonet e goditura nga përmbytjet dhe po punojnë për të ndihmuar në zhvendosjen e familjeve dhe sigurimin e ushqimit dhe ilaçeve.

Përveç viktimave, përmbytjet kishin dëmtuar më shumë se 46,200 shtëpi, tha të premten Autoriteti Kombëtar i Menaxhimit të Fatkeqësive, shkruan CNN.

“Ne po bëjmë çmos për të ofruar ndihmë dhe rehabilitim të gjerë të viktimave të përmbytjeve,” tha kryeministri Shehbaz Sharif gjatë një vizite në zonat e goditura.

Por qeveria provinciale e Balochistan tha se kishte nevojë për më shumë fonde dhe u bëri thirrje organizatave ndërkombëtare për ndihmë.

Lexo lajme interesante

You may also like