Përmbytje katastrofike në Kaliforni, evakuohen nga banesat mijëra qytetarë

by admin
Spread the love

Si pasojë e stuhive që nisën javën e kaluar, numri i viktimave u rrit në 14, pasi të hënën edhe dy persona, përfshirë një të pastre, vdiqën për shkak të rrëzimit të druve, thanë zyrtarët shtetërorë.

Autoritetet e rrugëve në Kaliforni thanë se disa nga autostradat shtetërore janë mbyllur për shkak të vërshimeve, rrëshqitjes së dheut dhe stuhisë së borës.

Urdhër për evakuim është lëshuar në qarkun e Santa Kruzit që ka rreth 32.000 banorë.

Një djalë 5-vjeçar është zhdukur pas vërshimeve të hënën. Nëna e tij ishte duke vozitur një makinë kur ajo u mor nga uji afër Paso Robles. Qytetarët arritën ta nxirrnin atë nga makina, por djali i saj u rrëmbye nga uji.

Autoritetet e kërkuan atë për shtatë orë dhe gjetën një prej këpucëve të tij, por zyrtarët ndërprenë operacionin e kërkimit për shkak të nivelit të lartë të ujit.

Po ashtu, afër 10.000 persona janë urdhëruar që të evakuohen edhe nga Santa Barbara.

Në Motecito, ku jetojnë edhe Princi Harry, Oprah Winfrey dhe personalitete të tjera, banorët po ashtu u urdhëruan të evakuohen. Në këtë vend, pesë vjet më parë, 23 persona vdiqën dhe mbi 100 shtëpi u shkatërruan për shkak të rrëshqitjes së dheut.

Edhe në Los Anxhelos ka pasur stuhi gjatë të hënës. Dhjetëra mijëra persona mbeten pa energji, teksa ky rajon u përball me erëra deri në 60 kilometra në orë./REL

You may also like