Përgjithmonë Ibra: Plaket trupi, por më rinohet koka!

by admin
Spread the love

Kur një futbollist mbush 40 vjeç, pyetja që shtrohet është: si ia ka dalë të luajë në nivele të larta deri në këtë moshë? Në rastin e Zlatan Ibrahimovicit, pyetja formulohet ndryshe: a ka ndërmend të thotë mjaft?

Gjiganti suedez, i grumbulluar nga kombëtarja nordike për ndeshjet e fundit eliminatore të Botërorit me Gjeorgjinë dhe Spanjën, e hedh poshtë mundësinë e tërheqjes nga futbolli në një të ardhme të afërt:

“Nuk kam caktuar një datë për t’u larguar, dua të vazhdoj sa më gjatë dhe të mos mendoj se kur do të përfundojë. Mund të mësosh diçka të re çdo ditë, unë e njoh më mirë trupin tim çdo ditë që kalon. Por ndërsa trupi im plaket, koka ime bëhet më e re dhe dukem më mirë.”

Ibra foli edhe për gjendjen e tij fizike dhe dëmtimet e fundit:

“Ne, të gjithë, duam të luajmë gjithmonë, por duhet të gjej ekuilibrin e duhur, duke marrë parasysh dëmtimet që kam. Sezonin e kaluar pata me shume lendime se zakonisht. Pas të 30-ave kuptova qe dhimbja nuk largohet por zhvendoset. Ajo qe ka ndryshuar ne krahasim me të kaluarën është se kam një fizioterapist që me ndjek 24 ore në ditë, në Itali, në Milano. Sapo ndjej diçka, përpiqem të kujdesem menjëherë dhe ta zgjidh problemin.”


Top Channel

Lexo lajme interesante

You may also like