Pengesat për hapjen e negociatave, Charles Michel takon liderët e Maqedonisë dhe Bullgarisë

by admin
Spread the love

Vetoja e Bullgarisë mbajti peng hapjen e negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE, për shkak të mosmarrveshjes mes dy vendeve.

Në kuadër të Samitit BE-Ballkani Perëndimor që po mbahet në Slloveni, Presidenti i Këshillit të Europës, Charles Michel është takuar me kryeministrin e Maqedonisë dhe presidentin Bullgarisë, me qëllim arritjen e një kompromisi.

“Dialogu është çelësi i stabilitetit dhe sigurisë rajonale. Diskutuam me presindentin e Bullgarisë, Roumen Radev dhe Zoran Zaev, kryeministrin e Maqedonisë, presindetin e KE Ursula Von der Leyen dhe ministrin e Jashtëm të Sllovenisë, Janez Jansa mbi rëndësinë e zgjidhjes së shpejtë të çështjeve të mbetura të habura bilaterale, për ti hapur rrugë nisjes së bisedimeve për anëtarësim në BE,” shkruan Michel.

Lajme interesante

You may also like