Pas rimarrjes nën kontroll nga ushtria ukrainase, publikohen pamjet nga ajri të qytetit Trostyanets, ku shihet makineria ruse e shkatërruar

by admin
Spread the love

Tobias Schneider, hulumtues në Institutin për Politika Publike, ka thënë se Rusia ka pësuar humbje të mëdha në qytetin ukrainas Trostyanets.

Një qytet në aspektin strategjik shumë i rëndësishëm në lindje të rajonit Sumy, është një prej qyteteve të shumta që këto dy ditët e fundit janë rikthyer nën kontrollin e forcave ukrainase.

Madje sipas agjencive të inteligjencës, shumica e pajisjeve ushtarake të Rusisë ishin braktisur nga ushtarët, kur e kuptuan se janë rrethuar në të gjitha anët nga ushtria ukrainase.

Madje pas rimarrjes nën kontroll, ushtria ukrainase është pritur nga banorët e atjeshëm si heronj të vërtetë.

Pamjet e publikuara më poshtë që janë filmuar nga ajri me dron, shfaqin pasojat e operacionit ushtarak të forcave ukrainase, ku shihen tanket, autoblindat dhe mjetet tjera ushtarake ruse të shkatërruara plotësisht.

Rruga Press

Lexo lajme interesante

You may also like