Pas agresionit rus në Ukrainë edhe Maqedonia është cak i hakerëve – Shqip

by admin
Spread the love

Ministri i derisotëm për Shoqëri Informative dhe Administratë, Admirim Aliti, në emisionin Klan Debat rreth temës për sigurinë dhe luftën kibernetike, tha se pas agresionit rus ndaj Ukrainës cak i sulmeve kiberetike janë edhe shtetet tjera. Mes tyre, sipas Alitit, pre e hakerave është edhe Maqedonia e Veriut.

Sipas tij, mungesa e komunikimit dhe bashkëpunimit mes institucioneve shtetërore ka ndikuar negativisht në këtë luftë.

“Ne kemi raste të shumta, kur ndodh sulmi kibernetik, institucioni e di këtë, e rregullon këtë për institucionin evet, por nuk informon asnjë institucion tjetër në shtet”, tha Aliti./KlanMacedonia

You may also like