Paralelja shqipe në Çashkë, temë diskutimi në Kuvend

by admin
Spread the love

Harresa e nxënësve shqiptarë të Çashkës, të cilët ende nuk kanë paralele shqipe, ka qenë temë e debatuar në seancën për pyetje deputetësh në Kuvend, transmeton TV21.

Deputeti i ASh-së, Halil Snopçe pyeti ministrin e Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri se pse nuk ia merr ingerencat në arsim kryetarit të Çashkës?

“Kryetari e bllokon dhe nuk lejon hapjen e paraleles. Pse ju nuk ia merrni ingerencat kryetarit që këto fëmijë të mësojnë në gjuhën amtare”, tha Snopçe.Artikulli paraprakOsmani në OKB: Vuajtjet e njerëzve në Ukrainë doemos duhet të ndalen
Artikulli tjetërLondër: Rruga e ambasadës ruse ngjyroset me flamurin ukrainas (FOTO)
You may also like