Paralajmërimi i Erdoganit për dhjetë ambasadorë – Shqip

by admin
Spread the love

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan kërcënoi të enjten se do të dëbojë ambasadorët nga dhjetë vende, duke përfshirë Francën, Gjermaninë dhe Shtetet e Bashkuara, pas thirrjeve nga këto vende që Turqia të lirojë kundërshtarin e supozuar të regjimit të tij, Osman Kavala.

“I thashë ministrit tonë të Jashtëm se nuk mund të përballonim t’i ata (ambasadorët) në vendin tonë,” tha Erdogan.

Kanadaja, Franca, Finlanda, Danimarka, Gjermania, Holanda, Zelanda e Re, Norvegjia, Suedia dhe Shtetet e Bashkuara, bënë thirrje të hënën për një “zgjidhje të drejtë dhe të shpejtë të çështjes” të Osman Kavala, një botues dhe aktivist turk që ka qenë në burg për katër vjet.

“A duhet të ndani mësime me Turqinë,” tha Erdogan, duke shtuar se gjyqësori turk është i pavarur.

Autoritetet turke thirrën ambasadorët e dhjetë vendeve të martën, duke e quajtur thirrjen e tyre për lirimin e Kavalës “të papranueshme”.

Në vitin 2013, autoritetet akuzuan Kavalën, 64 vjeç, një figurë e njohur e shoqërisë civile, se donte të destabilizonte shtetin.

Kavala mbështeti protestat antiqeveritare atë vit. Më pas ai u akuzua në vitin 2016 për përpjekje për të përmbysur qeverinë gjatë një grushti të dështuar shteti.

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut urdhëroi lirimin e tij të menjëhershëm në dhjetor 2019. /tesheshi.com/

Lajme interesante

You may also like