Papa Françesku bën thirrje për solidaritet global me Turqinë dhe Sirinë, falënderon personat rrezikojnë jetën për të ndihmuar

by admin
Spread the love

Papa Françesku bëri thirrje të mërkurën për solidaritet global me Turqinë dhe Sirinë pas një tërmeti shkatërrues dhe falënderoi ata që rrezikojnë jetën për të ndihmuar.

Më shumë se 20 mijë njerëz janë konfirmuar deri më tani të vdekur pas tërmetit të së hënës me magnitudë 7.8, megjithëse ekspertët paralajmërojnë se numri mund të dyfishohet.

“Me emocion lutem për ta dhe shpreh afërsinë time me ata njerëz dhe ata që vuajnë si pasojë e kësaj fatkeqësie shkatërruese”, tha Papa argjentinas audiencës së tij të përgjithshme në Vatikan.

“Falënderoj ata që punojnë për të sjellë ndihmë dhe inkurajoj të gjithë që të solidarizohen me ato territore tashmë të torturuara nga një luftë e gjatë.

“Le të ecin përpara përballë kësaj tragjedie”.

Papa Françesku kishte shprehur të hënën trishtimin e tij të thellë për fatkeqësinë, duke dërguar lutjet e tij në rajon.

 


Top Channel

You may also like