Osmani takon Wieland, kërkon që BE-ja të mbajë premtimin për liberalizimin e vizave

by admin
Spread the love

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani priti sot në takim zëvendës presidentin e Parlamentit Evropian Rainer Wieland.

Sipas saj, e ardhmja e sigurt e rajonit është e mundshme me anëtarësimin e Kosovës dhe shteteve të Ballkanit Perëndimor në BE dhe NATO.

Në takim është biseduar edhe për situatën aktuale të krijuar pas agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës.

Presidentja Osmani ka theksuar se Kosova është në anën e Ukrainës dhe popullit të saj, duke konsideruar të drejtën e patjetërsueshme të saj për ta mbrojtur sovranitetin dhe integritetin e vet territorial. Gjatë takimit, Presidentja Osmani ka përsëritur se Kosova tashmë i ka plotësuar të gjitha kriteret për liberalizim vizash, ndaj në këtë kontekst ka kërkuar që BE-ja ta mbajë premtimin ndaj kosovarëve.

Lexo lajme interesante

You may also like