Osmani nga Kalabria nderohet me çmimin “Gjergj Kastrioti”, inaugurohet edhe një shesh me emër “Kosova

by admin
Spread the love

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka takuar arbëreshët e komunës së Fransitës së Italisë.

Të parës së shtetit iu nda çmimi “Gjergj Kastrioti”, çmim për të cilin tha se është mirënjohje para së gjithash për betejën historike të Kosovës për liri dhe ruajtjen e identitetit kombëtar.

“Po ashtu, në zemër të Arbërisë, në praninë e shumë arbëreshëve të Frasnitës, inauguram sheshin, i cili e mban emrin e Republikës sonë, sheshi ‘Kosova’”, shkroi Osmani, transmeton Klankosova.tv.

Tutje, ajo tha se nga sot, Kalabria ka një zopës Kosove në zemër të saj.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

You may also like