Opozita të distancohet nga një shëmti e tillë – Shqip

by admin
Spread the love

Kryeministri i vendit, Edi Rama ka dënuar sërish dhunën fizike të ushtruar ndaj kreut të qeverisë kosovare, Albin Kurtit në parlament përmes një postimi në Twitter.

Gjatë postimit të tij, Rama bën thirrje që opozita në Kosovë të distancohet nga ajo që e quan “shëmti”.

Rama shkruan se nuk i duhet se “kush e ka gjujtur shishen e parë” teksa shton se “nëse demokracia parlamentare katandiset në kush gjujti i pari, atëherë kemi një problem edhe me kuptimin e demokracisë”.

Kryeministri Rama shkruan se ajo që ndodhi sot është e turpshme dhe se po e dëmton ende më shumë reputacionin e Kosovës.

Kryeministri Edi Rama reagim në Twitter:

Më “mbytën” miq nga Kosova pse e paskam mbrojt Albinin, se shishen e parë e paska gjujt Bislimi dhe paska qenë VV që e paska hap kapitullin e dhunës në Kuvendin e Kosovës kur ishte në opozitë! Nuk më duhet kush e ka gjujt shishen e parë, mbase keni të drejtë ju, mbase jo, por nëse demokracia parlamentare katandiset në kush gjujti i pari atëherë kemi një problem edhe me kuptimin e demokracisë, edhe me kuptimin e këtij momenti kyç për Kosovën, e cila nuk ia ka borxh askujt besoj shfaqjen skandaloze të ditës së sotme. Dhe si dikush që e di mirë se sa poshtë ka rënë Kosova në sytë e krejt botës demokratike për shkak të qasjes së gabuar të qeverisë së saj, unë vazhdoj mendoj se çka ndodhi sot është e turpshme dhe jam i bindur se justifikimi i asaj shëmtie nuk e ndihmon, po e dëmton ende më shumë reputacionin e Kosovës, prandaj thashë dhe e them prapë se uroj që opozita të distancohet nga një shëmti e tillë!

Më herët, Kryeministri Edi Rama ftoi opozitën që të debatojë me ide dhe jo me dhunë.

“Të mos jesh dakord me kryeministrin është demokratike, ta shprehësh kështu kundërshtinë është të njollosësh veten, zgjedhësit e tu dhe krejt shtetin me një turp që sot i bën dëm Kosovës edhe ndërkombëtarisht, më shumë se sa çfarëdo qëndrimi politik që po ia kundërshton kryeministrit! Imagjinojini si ndjehen aleatët dhe miqtë e pazëvendësueshëm të Kosovës e të shqiptarëve, kur shohin se si kapen për fyti shqiptarët, aty ku duhet të luftohet me ide e me fjalë, jo me sharje e me grushta! Uroj shumë që opozita të distancohet nga kjo sjellje e turpshme dhe t’i shërbejë Kosovës me forcën e shembullit, jo me shembullin e forcës!”

/tvklan.al

You may also like