Oferta e Hamasit për një armëpushim që Izraeli e ka refuzuar – Shqip

by admin
Spread the love
1a7253ebfd94147be1a9016b1f9dc492.jpeg

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha të mërkurën se fitorja totale në Gaza ishte e arritshme, duke hedhur poshtë ofertën e fundit të Hamasit për një armëpushim për të siguruar kthimin e pengjeve që ende mbahen në territorin e rrethuar.

Netanyahu rinovoi zotimin e tij për të shkatërruar lëvizjen palestineze, duke argumentuar se nuk kishte alternativë për Izraelin përveçse të shkaktonte rënien e Hamasit.

“E nesërmja është dita pas Hamasit”,  këmbëngulur se një fitore totale kundër Hamasit ishte e vetmja zgjidhje për luftën në Gaza. “Vazhdimi i presionit ushtarak është një kusht i domosdoshëm për lirimin e pengjeve”.

Një zyrtar i lartë i Hamasit, Sami Abu Zuhri, i përshkroi deklaratat e Netanyahut si “trimëri politike” që tregoi qëllimin e liderit izraelit për të vazhduar konfliktin në rajon. Një tjetër zyrtar i Hamasit, Osama Hamdan, tha se një delegacion i Hamasit i kryesuar nga zyrtari i lartë Khalil Al-Hayya do të udhëtojë në Kajro të enjten për të vazhduar bisedimet e armëpushimit me ndërmjetësit Egjipt dhe Katar. Hamdan u bëri thirrje fraksioneve të armatosura të palestinezëve që të vazhdojnë luftën.

Hamasi propozoi një armëpushim katër-mujor e gjysmë në Gaza, gjatë të cilit do të liroheshin të gjithë pengjet, Izraeli do të tërhiqte trupat e tij nga Gaza dhe do të arrihej një marrëveshje për t’i dhënë fund luftës. Oferta e Hamasit ishte në përgjigje të një oferte të mëparshme të hartuar nga shefat e inteligjencës amerikane dhe izraelite dhe të dorëzuar në Hamas javën e kaluar nga ndërmjetësit e Katarit dhe Egjiptit.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken diskutoi ofertën me Netanyahun pas mbërritjes në Izrael pas bisedimeve me liderët e Katarit dhe Egjiptit. Blinken më vonë u takua me presidentin palestinez Mahmud Abbas në Ramallah.

Deri më tani është arritur vetëm një armëpushim, ai ka zgjatur vetëm shtatë ditë në fund të nëntorit. Izraeli ka deklaruar më herët se nuk do të tërheqë trupat e tij nga Gaza ose nuk do të përfundojë luftën derisa Hamasi të shkatërrohet.

Por burime pranë bisedimeve e përshkruan Hamasin si një qasje të re ndaj kërkesës së tij të gjatë për t’i dhënë fund luftës, duke e paraqitur atë si një çështje që do të zgjidhet në bisedimet e ardhshme dhe jo si një kusht për një armëpushim.

Sipas dokumentit të ofertës të konfirmuar nga burimi, gjatë fazës së parë 45-ditore të gjitha gratë izraelite, burrat nën 19 vjeç dhe të moshuarit dhe të sëmurët do të liroheshin në këmbim të grave dhe fëmijëve palestinezë të mbajtur në burgjet izraelite. Izraeli do të tërhiqte trupat nga zonat e banuara të Gazës.

Zbatimi i fazës së dytë nuk do të fillonte derisa palët të kishin përfunduar “bisedimet indirekte mbi kushtet e nevojshme për t’i dhënë fund operacioneve të ndërsjella ushtarake dhe për t’u kthyer në qetësinë totale”. Faza e dytë do të përfshinte lirimin e pengjeve të mbetur meshkuj dhe një tërheqje të plotë të Izraelit nga e gjithë Gaza. Shkëmbimi i eshtrave do të fillonte gjatë fazës së tretë, shkruan Reuters. /tesheshi.com/

 

 

You may also like