“Nuk doja të përballesha me Kielinin”, ish-mesfushori i Romës: Kam qarë kur u largova nga verdhekuqtë, ja trajneri më i mirë

by admin
Spread the love

Ish-mesfushori i Juventusit dhe Romës, Miralem Pjaniç në podcast-in e Aperibiza foli për lamtumirën me verdhekuqtë, trajnerët si dhe për Kielinin.

“Unë rashë në dashuri me ata te sheshit dhe qava kur u largova. Doja të bëja një hap tjetër në karrierën time, fillimisht kalova në Juventus ku arrita menjëherë në finalen e Ligës së Kampionëve, pastaj shkova në Barcelonë, e cila është në krye në botë. Karriera është e shkurtër dhe gjithmonë duhet të gjesh motivime të reja, të qëndrosh në zonën e rehatisë është një gjë e thjeshtë, por nuk është mirë”.

Cili ka qenë trajneri më i mirë që keni pasur?

“Kam pasur shumë të mirë. Kam pasur fatin të punoj me trajnerë të mëdhenj: Luis Enrike, Alegri, Spaletti, Garsia, Çavi… Të gjithë punojnë në mënyra të ndryshme. Me Spalettin kanë qenë gjashtë muaj të jashtëzakonshëm. Unë jam argëtuar shumë dhe e kam pyetur pse ai kurrë nuk kishte fituar diçka më parë. Sezonin e kaluar ai e meritonte Skudeton. Unë e vlerësova shumë Alegrin, kalova tre vjet rresht me të dhe ata ishin më të rëndësishmit. Ai ishte një trajner shumë i rëndësishëm për mua. Kam pasur Sarrin që është i çmendur pas futbollit, që jeton nga futbolli. I jashtëzakonshëm si trajner”.

Një futbollist me të cilin nuk doje të përballeshe?

“Unë e urreja të luaja kundër Kielinit. Një herë në Juve e doja atë, një djalë të jashtëzakonshëm, një shok skuadre fantastike dhe lojtarin që të gjithë e njihni. Kur luajtëm kundër tij ai më mundi. Gjëja qesharake është se ai ju mund dhe më pas bën sikur , ai të thotë: ‘Më fal’ dhe të puth, që arbitri të mos i jepte një të verdhë. Ishte i zgjuar, duke e pasur me vete isha shumë më i qetë”, deklaroi ai.

PANORAMASPORT.AL

You may also like