Njihuni me superfuqinë e ardhshme ushtarake të Europës: Poloninë

by admin
Spread the love

Kur një raketë e humbur ra në një qytet kufitar polak javën e kaluar, duke vrarë dy persona, disa liderë evropianë ishin po aq të shqetësuar për mënyrën se si do të reagonte qeveria e krahut të djathtë të Polonisë, sa edhe për mundësinë që Rusia të kishte urdhëruar sulmin.

Mosbesimi i gjatë i Polonisë ndaj çdo gjëje ruse dhe antipatia e thellë e qeverisë aktuale ndaj Moskës kanë ngritur shqetësime nga Brukseli në Berlin se Varshava mund të bëjë diçka të nxituar.

Në vend që të humbiste durimin, megjithatë, Varshava ishte stoike, duke i vënë forcat e saj të armatosura në gatishmëri, duke mbajtur “barutin të thatë” derisa u bë e qartë se çfarë kishte ndodhur, sipas Politico.

Përfundimi është, domethënë, se ishte një raketë kundërajrore e lëshuar nga Ukraina për t’u mbrojtur nga një sulm rus që shkoi në rrugë të gabuar. Kjo qetësi lindi nga një realitet i thjeshtë që i kishte shpëtuar shumicës së Evropës për vite me radhë: Polonia ka padyshim ushtrinë më të mirë të Evropës. Dhe vetëm do të bëhet më e fortë.

Paranoja e Polonisë për Rusinë e ka shtyrë atë të shmangë besimin mbizotërues në pjesën më të madhe të Evropës se lufta konvencionale është një gjë e së kaluarës. Në vend të kësaj, ata po ndërtojnë atë që tani është në rrugën e duhur për t’u bërë forca më e madhe tokësore e BE-së.

“Ushtria polake duhet të jetë aq e fuqishme sa të mos ketë nevojë të luftojë vetëm për forcën e saj”, tha kryeministri Mateusz Morawiecki përpara Ditës së Pavarësisë së Polonisë. Është ky një ndryshim që ka rezonuar me aleatin e domosdoshëm të Polonisë.

“Polonia është bërë partneri ynë më i rëndësishëm në Europën kontinentale,” tha një zyrtar i lartë ushtarak amerikan për Europën, duke përmendur rolin kyç që Polonia ka luajtur në mbështetjen e Ukrainës dhe forcimin e mbrojtjes së NATO-s në Baltik.

Ndërsa Gjermania, tradicionalisht një aleat kyç i SHBA-së në rajon, mbetet shtylla kurrizore si një qendër logjistike, debatet e pafundme të Berlinit se si të ringjallë ushtrinë e saj dhe mungesa e një kulture strategjike kanë penguar efektivitetin e saj si partner, tha zyrtari.

Ndërsa Gjermania vazhdon të debatojë detajet e asaj që ajo e quan “Zeitenwende”, ose pikë kthese strategjike e shkaktuar nga pushtimi rus i Ukrainës, Polonia tashmë po investon shumë. Varshava ka njoftuar se do të rrisë shpenzimet e synuara të mbrojtjes nga 2.4 përqind e prodhimit të brendshëm bruto në 5 përqind. Ndërkohë, Gjermania, e cila shpenzoi rreth 1.5 për qind të PBB-së për mbrojtjen vitin e kaluar, po debaton nëse mund të ruajë objektivin prej 2 për qind të NATO-s, pasi ka shteruar një fond investimi për mbrojtjen prej 100 miliardë eurosh të miratuar në fillim të këtij viti.

Ministri polak i Mbrojtjes, Mariusz Błaszczak premtoi në korrik se vendi i tij do të kishte “forcat tokësore më të fuqishme në Evropë”. Dhe është në rrugë të mbarë. Polonia tashmë ka më shumë tanke dhe obusa se Gjermania dhe është në rrugën e duhur për të pasur një ushtri shumë më të madhe, me një synim prej 300,000 trupash deri në vitin 2035, krahasuar me 170,000 aktuale të Gjermanisë.

Sot, ushtria polake numëron rreth 150,000 anëtarë, nga të cilët 30,000 i përkasin Forcave të reja të Mbrojtjes Territoriale të krijuara në vitin 2017. Këta janë ushtarë të fundjavës që i nënshtrohen trajnimit 16-ditor të ndjekur nga kurse rifreskimi.

Në fillim ato u panë si një shaka, por suksesi i Ukrainës në përdorimin e milicisë së lëvizshme të pajisur me raketa antitank dhe kundërajror tani e bën idenë shumë më të arsyeshme. “Sot ato dyshime janë zhdukur,” tha Błaszczak gjatë ceremonisë së fundit të betimit për trupat e reja territoriale.

The post Njihuni me superfuqinë e ardhshme ushtarake të Europës: Poloninë appeared first on American Eye.

You may also like