Një tjetër flamur shqiptar në mes të Beogradit, Alban Beqiri fiton medaljen historike

by admin
Spread the love

Alban Beqiri nga Tirana ka triumfuar në mes të Beogradit, duke siguruar medaljen e parë historike në Kampionatin Botëror të Boksit.

Beqiri është kualifikuar në gjysmëfinale dhe lufton për titullin kampion në kategorinë deri në 71 kg. Ai ka valvitur edhe flamurin kombëtar pasi ka mposhtur rivalin jordanez, Zeyad Eashash, në një takim që u dominua totalisht nga ai. Me një lojë të shkëlqyer dhe me një teknikë të jashtëzakonshme si në mbrojtje ashtu edhe në sulm, triumfoi me rezultatin 4-1.

Me rikthimin në Shqipëri është boksieri është pritur me ovacione dhe gëzim të madh nga fansa dhe sportdashës. Flamur shqiptarë, makina, njerëz në rrugë, pritja për Albanin ishte një nga të rrallat./revistawho.com

Lexo lajme interesante

You may also like