Një shqiptar, hera e parë në krye të qeverisjes maqedonase – Shqip

by admin
Spread the love

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, i dha mandatin Talat Xhaferit për përbërjen e qeverisë teknike, e cila do të votohet të dielën.

Kjo qeveri, e cila formohet 100 ditë para mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare, duhet të organizojë zgjedhjen e presidentit të ri të shtetit dhe të pushtetit ekzekutiv.

Në qeverinë e re teknike me një shqiptar në krye, hera e parë kjo në këtë vend ish-jugisllav, VMRO-DPMNE-ja opozitare do të ketë edhe ministra në dy departamente – në polici dhe për punë dhe çështje sociale.

Formimi i një qeverie teknike u fut në vitin 2016 për t’i dhënë opozitës kontrollin mbi procesin zgjedhor.

Në marrëveshjen e koalicionit të vitit 2020, ishte përcaktuar që BDI-ja shqiptare të emëronte një përfaqësues, në mënyrë që për herë të parë që nga pavarësia e vendit, qeveria të drejtohej nga një shqiptar etnik.

Më herët gjatë ditës, Jovan Mitreski ka bërë betimin dhe ka marrë postin e kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë së Veriut.

Liderët politikë në Maqedoninë e Veriut kanë rënë dakord për datat e zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare në dhjetor 2023. U ra dakord që raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale të mbahet më 24 prill 2024, kurse raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale, i cili do të mbahet së bashku me zgjedhjet parlamentare, të jetë më 8 maj 2024. /tesheshi.com/

You may also like