“Një luftë mund të shpërthejë në çdo moment”, Koreja e Veriut do të lëshojë tre satelitë të rinj spiun në vitin 2024

by admin
Spread the love

Koreja e Veriut planifikon të lëshojë tre satelitë të tjerë spiun vitin e ardhshëm si pjesë e përpjekjeve për të rritur ushtrinë e saj, ka thënë media shtetërore e vendit.

Muajin e kaluar Pheniani vendosi një satelit spiun në hapësirë dhe pretendon se që atëherë ka fotografuar objektet kryesore ushtarake të SHBA dhe Koresë së Jugut.

Duke përcaktuar synimet e tij për vitin 2024, Kim Jong Un tha gjithashtu se marrëdhëniet e tij me Korenë e Jugut do të shihnin “ndryshim themelor”.

Dhe ai tha se nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të vazhdonte me ambiciet e tij bërthamore.

Duke folur në një takim të fundvitit të Partisë së Punëtorëve të Koresë në pushtet, Kim tha se bashkimi me Korenë e Jugut tani nuk ishte më i mundur. Ai tha se Seuli e trajton vendin e tij si armik.

Duket se është hera e parë që Kim thotë një gjë të tillë dhe shënon një ndryshim zyrtar në politikë, megjithëse në praktikë ka pasur pak perspektivë bashkimi për disa vite, pa përparim dhe pak përpjekje që janë bërë.

Marrëdhëniet mes dy vendeve janë në gjendje të keqe. Muajin e kaluar, pas lëshimit të satelitit spiun, Pheniani bëri një marrëveshje me Seulin që kishte për qëllim uljen e tensioneve ushtarake.

Koreja e Veriut gjithashtu vazhdoi testet e rregullta të raketave të saj gjatë vitit 2023 dhe në fillim të këtij muaji gjuajti raketën e saj më të avancuar me rreze të gjatë, duke sfiduar kufizimet e OKB-së.

Lëshimi i raketës balistike ndërkontinentale – e cila ka rreze veprimi për të arritur në kontinentin e Amerikës së Veriut – tërhoqi dënimin e menjëhershëm nga Perëndimi.

Ndërkohë Koreja e Veriut është e pakënaqur që Koreja e Jugut rrit bashkëpunimin e mbrojtjes me SHBA-në, pasi një nëndetëse amerikane e armatosur me armë bërthamore mbërriti në ujërat e saj. Duke folur të dielën, Kim goditi SHBA-në, duke thënë, sipas mediave shtetërore: “Nga lëvizjet e pamatura të armiqve për të na pushtuar, është një fakt i kryer që një luftë mund të shpërthejë në çdo kohë në gadishullin Korean”.

Ai tha se Koreja e Jugut ishte shndërruar në një “bazë ushtarake përpara dhe arsenal bërthamor” të SHBA-së dhe shtoi: Nëse shikojmë nga afër veprimet ushtarake konfrontuese nga forcat armike… fjala “luftë” është bërë realitet dhe jo një koncept abstrakt.

Kim tha se viti 2024 do të ketë më shumë zhvillim ushtarak, duke përfshirë forcimin e forcave bërthamore dhe raketore dhe ndërtimin e dronëve.

“Ne duhet t’i përgjigjemi shpejt një krize të mundshme bërthamore dhe të vazhdojmë të përshpejtojmë përgatitjet për të qetësuar të gjithë territorin e Koresë së Jugut duke mobilizuar të gjitha mjetet dhe forcat fizike, përfshirë forcën bërthamore, në rast emergjence,” tha ai.


Top Channel

You may also like